İÇERİK KATEGORİLERİ

Embriyo Transferi Öncesi Beslenme

Tüp bebek tedavisinin son aşamasında embriyo transferi yapılır. Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklarda sağlıklı yumurta oluşumunun desteklenmesi için doğurganlık ilaçları kullanılır. Bu şekilde oluşan yumurtalar kadının yumurtalıklarından toplanır ve laboratuvar ortamında spermle bir araya getirilerek döllenir.

Tedavinin son aşamasında da döllenmiş yumurta olan embriyolardan en kaliteli olan bir ya da en fazla 2 tanesi kadının rahmine yerleştirilir. “Embriyo transferi” olarak adlandırılan bu aşamanın başarı ile sonuçlanıp sağlıklı bir gebelik elde edebilmek için anne adaylarının embriyo transferi öncesinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu önemli hususlardan birisi de embriyo transferi öncesi beslenmedir.

Tüp bebek tedavisi embriyo transferinde beslenme düzeni

Tüp bebek tedavisinde beslenme düzeni

Tüp bebek tedavisi süresince sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek önemli olmakla birlikte, zaten normal olan beslenme düzeninde çok köklü değişiklikler yapmak da gerekmez. Tüp bebek tedavisinde genel olarak akdeniz tarzı, yani sebze, meyve ağırlıklı, doğal beslenme önerilmektedir.  

Akdeniz diyetinde küçük porsiyonlar şeklinde ve sağlıklı bir şekilde beslenme durumunda hem sperm hem de yumurta kalitesi artırılabilir.

Akdeniz diyetinin temel kuralları;

 • Taze meyve ve sebzeler tüketmek,
 • Balık ve kümes hayvanları gibi yağsız proteinlere ağırlık vermek,
 • Kinoa, farro ve tam buğday makarnası gibi tam tahıl ürünleri yemek,
 • Fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller tüketmek,
 • Düşük yağlı süt ürünlerini tercih etmek,
 • Avokado, saf zeytinyağı, tohum yağları gibi sağlıklı yağlar tüketmek,
 • Kırmızı et, şeker, rafine tahıllar ve diğer işlenmiş gıdalardan, özellikle de tuz tüketiminden kaçınmak şeklindedir.

Bunların dışında embriyonun rahme tutunmasında yulaf ve kahverengi pirincin katkısı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca E vitamini bakımından zengin fındık gibi besinlerin de bu süreçte faydalı olduğu bilinmektedir.

Embriyo transferinde hangi beslenme kurallarına dikkat etmek gerekir?

 • Folik asit alımı ihmal edilmemeli!

Folik asit içeren yiyeceklerin doğurganlık ve de sağlıklı bebek doğurma ile ilgili olduğu bilinmektedir. folik asit, yumurtalama fonksiyonunu düzenlemekte ve progesteron seviyesini artırarak hamileliğin daha sağlıklı geçmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte folik asit alımının doğum kusurları yaşama riskini azalttığı biliniyor.

Üreme yetisi hususunda folik asit sadece kadınlar için değil erkekler için de önemlidir. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar, folik asit takviyelerinin erkekte sperm sayısı ve kalitesini arttırdığını gösteriyor.

Gebelik planlayan kişilerin folik asit alımını arttırmak için her gün meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıl ekmekleri tüketmeleri önerilir.  

 • Yeterince su tüketilmeli!

Vücuttaki tüm organların ve tüm sistemlerin doğru çalışabilmesi için su en önemli ihtiyaçtır. Bu bağlamda hem genel sağlık hem de doğurganlık ve sağlıklı bir hamilelik süreci için su tüketimine özen gösterilmeli, günde 10 – 12 bardak su içmek alışkanlık haline gelmelidir.

 • Alkol ve kafeinden uzak durulmalı!

Hamile kalmaya çalışırken trans ve doymuş yağlardan kaçınmak çok önemlidir. Bununla birlikte gün içinde tüketilen kafein miktarını da azaltmak, günde iki bardaktan fazla kahve içmemek öneriliyor. Hatta uzmanlar gebe kalmaya çalışırken mümkünse kafeini tamamen bırakmanın faydalı olacağını düşünmekteler. Elbette bu süreçte alkole ve sigara asla yer yok.

Embriyo transferine hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

 • Yukarıda anlatıldığı gibi sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı. Embriyo transferinden sonra muhtemelen doktor progesteron ve başka takviyeler kullanılmasını önerir. Bunlar ihmal edilmeden kullanılmalıdır.
 • Embriyo transferinin yapılacağı kliniğe zamanında gidilmelidir.
 • Embriyo transferi öncesinde randevuya giderken yanında neler getirmek gerektiği ve tam olarak hangi saatte orada olunacağı gibi bilgiler önceden alınmış olmalı ve bunlara uyulmalıdır.

Kaynak: Ali Osman KOYUNCUOĞLU


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR