İÇERİK KATEGORİLERİ

Adet Dönemi Sancılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet döneminde kadınların yaşadıkları hormonsal değişimler, dalgalanmalar aynı şekilde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkileyici olur. Bazı kadınlar için adet dönemi karnın şişmesi, kasıklarda, karında ağrı ve sancılar hissedilmesi demektir. Adet döneminde yaşanan bu sancılar, ağrılar gündüzleri iş yaşamını olumsuz etkileyebiliyor, geceleri uyumayı bile zorlaştırabiliyor. Bu dönemde yaşanan sorunları gidermek için tıbbi ilaçlar kullanmak yerine, bitkisel karışımlarla, bitki çaylarıyla da ruhen, bedenen rahatlamaya çalışmak çok daha sağlıklı bir seçimdir. Aslında bitki çaylarının çoğu da adet dönemi sancılarına ilaçlardan daha iyi gelebiliyor.

civanpercemi cayi

Adet Dönemi Ağrılarını Dindiren Bitki Çayları

  1. Papatya çayı

Adet dönemi ağrılarının bir numaralı doğal ilacı papatya çayıdır. İster adet dönemi olsun isterse olmasın biraz sakinleşmek, rahatlamak, günün yorgunluğunu atmak için bir fincan papatya çayı iyi gelir.  Zira papatya çayının hormonları düzenleyici, sinirleri yatıştırıcı, kasları gevşetici, ruhen ve bedenen sakinleştirici etkileri vardır ve bu etkiler de adet döneminde karında kasıklarda hissedilen ağrıları hafifletir.

  1. Civanperçemi çayı

Civanperçemi çok yaygın olarak bilinen bir bitki olmasa da adet dönemleri her seferinde ağrılı geçenler civanperçemi çayından haberdar olmalılar.  Civanperçemi çayından gün içinde bir fincan ve akşam bir fincan olmak üzere günde 2 fincan içerek adet dönemi sancılarını hafifletmek mümkün olabilir. Civanperçemi çayının vücudu, kasları, eklemleri ve aslında zihni de rahatlatıcı etkileri sayesinde adet sancıları da gider. Civanperçemi çayı ile en etkili sonuçlar alabilmek için daha adet kanaması başlamadan birkaç gün önce akşamları bir fincan civanperçemi çayı içmeye başlayıp adet bitene kadar devam etmek gerekir. Ilık bir fincan civanperçemi çayı ağrıları, sancıları keser, adet dönemini daha rahat geçirmeye yardımcı olur.

  1. Böğürtlen çayı

Böğürtlen sadece lezzetli değil, aynı zamanda içerdiği vitaminlerle çok faydalı bir meyvedir. Tadına doyulmaz lezzetli böğürtlenden yapılan böğürtlen çayı da çok lezzetli ve çok faydalıdır. Böğürtlen çayının özellikle kadınlar için çok önemli olan faydalarından birisi de adet dönemi ağrılarının dindirilmesinde işe yarıyor olmasıdır. Tam bir C vitamini deposu olan böğürtlen, vücuttaki enerji seviyesini artırır, adet döneminde sıklıkla yaşanan halsizlik ve ağrıları da yok eder. Günde 1 -2 fincan böğürtlen çayı içerek alınan enerji ile adet döneminde ruhen ve bedenen daha enerjik ve zinde olmak, daha kolay bir regl dönemi geçirmek mümkün olabilir.

  1. Safran çayı

Çok sevilen, mutfaklarda çok sık kullanılan safranın bir de çayını içmek lazım. Çay olarak çok yaygın olarak tüketilmeyen safran aslında adet dönemi sancılarını dindirir. Safranın ferahlatıcı, rahatlatıcı, kasları gevşetici etkileri ve de son dönemlerde yapılan çalışmalara göre adet söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de adet dönemlerinde safran çayı içerek adet kanının vücuttan daha kolay atılması sağlanabilir, safranın vücudu rahatlatıcı etkisi ile ağrıların daha kısa sürede geçmesi mümkün olabilir.

  1. Zencefil çayı

Neredeyse her mutfakta bir kök, bir tutam da olsa bulunan zencefil, her derde deva olduğu için mutfakların olmazsa olmazıdır. Pek çok enfeksiyonel sorunda, iltihaplı hastalıkta en iyi doğal ilaç zencefildir. Çünkü zencefilin hem iltihap söktürücü hem de ağrı dindirici özellikleri vardır. Neyden kaynaklanırsa kaynaklansın ağrılardan kurtulmak için arada bir zencefil çayı içmek tavsiye edilir. Özellikle de adet döneminde zencefil çayı mutlaka içilmelidir. Çünkü zencefil çayı hem adet söktürücü özelliği hem de ağrı kesici etkileriyle adet dönemi sancılarının geçmesi için çok önemlidir.

 

Kaynaklar:

https://idilyazar.com/adet-donemi-sancilarina-iyi-gelen-bitki-caylari

https://yemek.com/regl-donemi-agrisi-bitki-caylari/


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR