Bebeğinizi 2 yaşına kadar anne sütü ile beslemeniz gerekiyor. Fakat 6 ayı dolduran bebekler anne sütü ile beraber ek gıdalar almaya başlamalı. Çok hızlı büyüyen bebeklerin 6 ayın sonunda farklı gıdalara ihtiyaç duyduğu unutulmamalı! Onların gelişim sürecine ve sindirim sistemine uygun mamalar hazırlamanız için sizlere çok sayıda mama tarifi sunuyoruz.

Bebeğinizin sağlığına ve gelişimine çok önem verdiğinizi biliyoruz. Onların sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeleri, sağlıklı beslenmeleri ile çok yakından ilgilidir. Elbette hiçbir mama anne sütünün yerini tutmaz. Anca bebeklerin büyüdükçe gereksinimlerinin de arttığı unutulmamalı ve anne sütüne ilave olarak mama ile takviye besinler almaları sağlanmalı… Ek besinlerin yani mamanın aslında anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu biliyor musunuz?

Bebekler Ne Zaman Mama Yemeye Başlar?

Bebekler dünyaya geldikten sonra ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu dönemde anne sütü su da dahil olmak üzere bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Ancak 6 ay dolduğunda artık yavaş yavaş anne sütü ile beraber mama yani ek besinlere de başlamanız gerekebilir. Mama ile beslenmeye başlayan bebeklerin sindirim sistemlerinde bazı değişimler meydana gelecektir.

Kısa sürede ek besinlere alışacaklarından hiç şüpheniz olmasın. Fakat mama hazırlarken de son derece dikkatli olmanız şart! GVA (Gebelik ve Annelik) olarak sizi bu süreçte de yalnız bırakmıyoruz. Mama tarifleri kategorisi içerisinde sadece farklı mama tarifleri yer almıyor. Mamaların faydaları, nasıl hazırlanması gerektiği, mama hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve daha onlarca bilgiyi bu kategoride bulabileceksiniz.

Mama Hazırlama Konusunda Uzman Bir Anne Olacaksınız!

Tecrübesiz annelerin bebeklerine ek besin vermeleri gerektiği dönemde biraz panik yaşadıklarını biliyoruz. Hiç merak etmeyin! Sitemizde yer alan tüm mama tarifleri, daha önce hiç mama hazırlamamış anne adayları da düşünülerek gayet açık, sade ve anlaşılır bir dille kaleme alındı. Okuduğunuzda aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacağı için bebeğinize güvenle muhteşem lezzetler ve faydalı mamalar hazırlayabileceksiniz.

Sizi temin ediyoruz; sitemizi yakın takibe alırsanız çok kısa bir süre sonra bebek maması hazırlama konusunda uzman bir anneye dönüşeceksiniz. Belki yakınlarınıza tavsiyeler dahi vermeye başlayabilirsiniz. Mamayı hazırlamak kadar bebeğe yedirmek de önemlidir. Mamadan uzaklaşmamaları için doğru zamanı beklemeli ve doğru yöntemle bebeğinize mama yedirmelisiniz. Endişelenmeyin; bu konuda da aydınlatıcı bilgiler sitemizde mevcut!

Mama tariflerine göz atmadan önce “mama hazırlarken nelere dikkat edilmeli” başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz. Bu yazıda yer alan önerileri harfiyen yerine getirirseniz bebeğinizi tehlikeye atmadan ek besinler hazırlama şansını da yakalamış olacaksınız. Şimdi kolları sıvayın; bebeğiniz için muhteşem lezzetler hazırlama vakti geldi!