Muz Püresi Tarifi

Bebeklerine ek gıda vermeye başlayan anneler için en ideal püre çeşitlerinden biri de muz püresidir. Çünkü muzun hazmı kolay ve gaz yapmıyor. Ayrıca lezzetli olduğundan bebekler severek tüketiyor. Muz püresi ile ilgili tek problem biraz katı kıvam alıyor olması. Fakat sizler için hazırladığımız tarifte pürenin kıvamıyla ilgili sorun da tamamen ortadan kalkıyor.

Muz, meyve çeşitleri arasında hazmedilmesi en kolay ve en sağlıklı olanlardan biridir. Bu yüzden bebeği 6 aylık olmuş anneler, bebeklerine sıklıkla muz püresi yedirmeli. Muzun tadını beğenmeyen bebeklerin sayısı da yok denecek kadar az. Ayrıca muz tam bir potasyum zenginidir. Bebeklerin gelişiminde büyük rol oynayan potasyum kalp ve damar sağlığını da koruma altına alıyor. Göz ve kemik sağlığı açısından da son derece önemli ve gerekli bir mineral.

Muz Püresi Tarifi

Ancak muz tek başına bebekler için fazla katı bir püre kıvamı alabiliyor. Bebekler yutmakta güçlük çekebiliyor. Bu yüzden sizler için bebeklerin kolaylıkla yutabileceği bir muz püresi tarifi hazırladık. Denenmiş bir tarif olduğunu bilmenizi isteriz!

Muz Püresi İçin Malzemeler

  • Tam olarak olgunlaşmamış küçük boy bir muz
  • 1 yemek kaşığı anne sütü ya da ılık su
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Muz Püresi Yapılışı

Muzun kabuklarını soyarak iyice ezin. İçerisine önce anne sütünü ya da ılık suyu ekleyin ve yeniden ezerek malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Son olarak zeytinyağını ekleyin ve yeniden karıştırın. Muzun katılık oranına bağlı olarak farklı bir malzeme ile daha cıvık bir kıvam kazanmasını da sağlayabilirsiniz.

Püreyi hazırladığınızda hala size koyu geliyorsa, bir yemek kaşığı şeftali suyu ya da portakal suyu da ekleyebilirsiniz. Ancak tatların çok karışmasını istemiyorsanız sadece ılık su ekleyin. Muz püresini bebeğin beslenme saatinden hemen önce hazırlamaya ve kalan püreyi daha sonra bebeğinize vermemeye özen gösterin. Çünkü muz vitamin ve mineral değerlerini hızlı kaybeden bir meyvedir. Bekletmemekte fayda var!