İÇERİK KATEGORİLERİ

Hafta Hafta Gebelik

Gebelik süresinin hafta hafta incelenmesi daha verimli bilgilere ulaşılmasını sağlar. Gebelik 3 ana sürece ayrılır. Gebeliğin ilk üç aylık dönemi olan trimester’da bebeğin organları oluşmaya başlar. 2. Trimester döneminde, 13 - 27 haftalık dönemler olup, bebeğin gelişme sürecinin devamı sürer. Son 28 ile 40 hafta içerisi gebelik haftasıdır. Anne doğuma hazırlanır.

Hafta Hafta Gebelik Aşamaları

Gebeliğin 1. haftasında anne adayı henüz hamileliği hissetmez. Bilinçlenme süresi 4. haftadan itibaren başlar. 2. ve 3. haftada henüz annenin gebe kaldığından haberi olmaz. 4. hafta ise gebeliği hissetmeye başladığınız dönemdir. Kan testleri ve idrar testleriyle de kolay şekilde belirlenir. Gebeliğin ilk 10 haftasına kadar belirgin belirtiler görülmeye başlar. Mide bulantıları, uyku bozuklukları görülür.

hafta hafta gebelik

11. haftadan 20. haftaya kadar bebeğin iç organları da oluşmaya başlar. 21. haftadan itibaren kilo alımları hızlanır ve şeker testlerinizin yapılması gerekir. Anne adayı 22. 23. ve 24. haftalarda karnın büyümesi sonucu bel şikâyetleriyle karşılaşır. 30. haftaya kadar anne adaylarında hormonol değişimler artar. 30. hafta sonrası, 8 aylık olan hamilelik aşırı dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. 31. hafta ve diğer haftalar artık annenin doğumunun yaklaştığı dönemlerdir.