İÇERİK KATEGORİLERİ

Gebelikte Üçüncü Trimester Dönemi

Bu dönemde kalsiyum ihtiyacınızı bolca karşılamalısınız. Özelikle yemeklerden sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin. Sürekli pozisyon değiştirin. Oturduğunuz yerden küçük hareketler yapın. Bu haftaya kadar 8-12 kilo almış olabilirsiniz.

Bu hafta ile birlikte gebeliğin en zor dönemlerinden biri olan üçüncü trimester yani son üç aya girmiş oluyorsunuz.

Bebeğiniz artık leğen kemiği boşluğuna yani doğum kanalına girmeye başlar ve başının baskıyla kasıklarınızda basınç ve ağrı artar. Bebeğinizin başının doğum kanalına girmesiyle mide yanması, solunum ve sindirim güçlülüğü şikâyetleri azalır.

Üçüncü Trimester Dönemi Dikkat Edilecekler!

Bu haftalarda karnınızın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedersiniz. Zaman zaman bebeğinizin tekmeleri size acı verebilir. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan görülebilir.

Üçüncü

Gece uykularınız iyice zorlaşır. Mümkün olduğunca gün içerisinde uyumayı deneyin, bol bol dinlenmeye çalışın. Bebeğiniz artık gerçek doğum kilosu ve uzunluğundadır.

Bebeğimin Büyümesi Nasıl?

Bebeğiniz 2900-3000 gr ağırlığındadır, boyu ise yaklaşık 47-50 cm aralığındadır. Bebeğinizin kilosu giderek artar. Beyin hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları iyice uzamıştır. Akciğerlerin gelişimi tamamlandığından doğduğunda sağlıklı bir şekilde solunum yapabilecektir.

Hamilelik süresince saç boyamak, en sık sorgulanan soruların başında gelir. Ancak tedbirli olmak adına, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Ayrıca tüy dökücü kremler ve selülit kremlerinin çok farklı kimyasal formüllere sahip olduklarından hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Bu dönemde kalsiyum ihtiyacınızı bolca karşılamalısınız. Özelikle yemeklerden sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin. Sürekli pozisyon değiştirin. Oturduğunuz yerden küçük hareketler yapın. Bu haftaya kadar 8-12 kilo almış olabilirsiniz. Rahim oldukça büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artar. Sırt ağrıları başlar.

Üçüncü Trimester doğum hazırlıklarının başladığı ve nihayet tamamlandığı son dönemdir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR