Hamilelikte Diş Rahatsızlıkları ve Tedavisi

Gebelikte diş eti çekilmesi ve çürük gibi sorunlarla sık sık karşılaşılmasa da bazı gebelerde problemler meydana gelebilir. Bu yüzden gebelikte diş sorunları yaşayan anne adayları herhangi bir müdahale yaptırmadan önce kendi doktorlarından gerekli bilgileri ve önerileri almalıdır. Bunun yanı sıra diş tedavisi yapacak olan hekime, hamilelik durumunun söylenmesinde de fayda görülür.

Gebelikte kesin olmasında diş sorunları ile karşılaşılabilir. Bu sorunlar arasında genellikle diş eti çekilmesi ve çürükler olarak meydana gelir. Gebelikte diş sorunları için 3 ayda bir kez doktor muayenesi yapılmasında fayda var.

Gebelikte meydana gelen diş eti çekilmeleri oldukça sorun yaratır ve diş kayıplarına bile neden olabilir. Bunun nedeni ise hamilelikte kan miktarının artması ve kan dolaşımının hızlanmasıdır. Bunu yanı sıra değişen hormonlarda bu duruma etki edebilir. Dişlerde meydana gelen çürüklerin sebebi olarak bakteriler gösterilir. Bu nedenden dolayı diş ve ağız temizliğine kesinlikle özen göstermek gerekir.

Gebelikte Diş Sağlığı

Gebelikte Diş Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Genellikle gebelikte diş sorunları yaşayan anne adaylarının diş tedavisi yaptırabilmeleri için doktorlarından izin almaları gerekir. Uzman hekim tarafından yapılacak olan lokal ya da genel anestezinin bebek için zararlı olup olmadığı öğrenilir. Bu bilgileri aldıktan sonra sorun olmadığı takdirde iyi bir diş doktoruna başvurabilirsiniz.

Gebelikte daha az diş sorunu ile karşılaşmak için kaliteli diş fırçaları kullanılmalı ve sağlık için uygun olan diş fırçalama tekniği uygulanmalıdır. Diş eti çekilmelerini en aza indirmek için diş etlerinize masaj yapın. Ağzı içinde meydana gelen bakterileri engellemek için yanak içinizi ve dilinizi de temizlemeyi unutmayın.

Hamilelikte Diş Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğinizin ilk aylarında iseniz ve hamile olduğunuz anlaşılmıyorsa diş hekiminiz müdahale etmeden önce mutlaka hamile olduğunuzu belirtin. Tedavi sonrasında kanamanız ya da ağrınız olursa mutlaka doktorunuza başvurun.