Hayatı yaşadığımız süre boyunca sürekli olarak başarmak istediklerimiz ve başaramadıklarımız peşimizden gelirler. Zamanın hızlı akması ve dünyaya kalıcı bir şeyler bırakma isteğimiz birleştiği zaman daha da zorlaşan bu iz bırakma ve hedeflerimizi gerçekleştirme durumu istekli olduğumuz ve yılmadığımız sürece gerçekleşmesi kaçınılmaz olacak olaylar bütünüdür.

Doğum ise bu olaylar arasında bayanların sahip olduğu en büyük başarıları arasında yer alır. Doğum daha önce geçmiş yaşantınızda kaç kez yaşamış olursanız olun her zaman ilk sefer gibi hissedebileceğiniz özel bir andır. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan doğuma kadar olan süreç içinde bütün hayatınız baştan aşağıya değişir.

İnsan yaşamında yer alan tüm olayların heyecan verici olanlarının arasında karı-koca sıfatı alan kişilerin doğum anları yer alır. Anne ve baba olmaya ilk adımı attığınız doğum esnasında artık farklı birer kişiler haline gelir, hayata daha farklı gözlerle bakmayı öğrenirsiniz. Artık anne ve baba olarak sorumluluklarınız artmış ve bebeğinizin gelişimi sizin tarafınızdan sağlanmak durumundadır.

Doğum ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi tamamen sizin sorumluluğunuz altında olduğu için öncelikle anne ve baba olarak kendinizi bu konuda geliştirmelisiniz. Duygusal olarak büyük değişiklikler yaşadığınız doğum sonrası dönem atlatıldıktan sonra artık tamamen bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine kendi hayatlarınızı adamanız gereklidir.

Gebelik dönemi sona erdikten sonra anne ve babanın kollarına teslim edilen bebekler tamamen savunmasız bir şekilde sizlere emanet edilir. Bu süre içinde aklınızdan ebeveynler olarak yüzlerce soru geçer. Bu soruların cevaplarını ise kendiniz bulmalısınız. Yaşamınız boyunca edinmiş olduğunuz tecrübeler ve gebelik dönemi boyunca araştırdığınız bilgiler doğrultusunda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Doğum yaptıktan sonraki dönemlere göre bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bu dönemlerin geçici olduğunu ve geleceğe dünyaya yeni getirmiş olduğunuz bir parçanız ile yatırım yaptığınızı asla unutmamalısınız. Bu konuda gerekli olan tüm kaynakları tek tek araştırarak hatasız bir şekilde ilerlemeniz gereklidir. Doğum ve sonrasında yapılacak hataların sonuçlarının telafisi genelde olmayacağı için yapacağınız en ufak bir hata hem sizin hem de bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilir.