Kolay Doğum İçin 13 Harika Öneri

Şimdiye dek çok sayıda normal doğum öyküsü dinlemiş olabilirsiniz. Ancak aklınızda genellikle en zor doğum öyküleri kalır, diğerleri unutulur. Bu öyküler anne adaylarının doğum öncesinde gerilmesine neden olabiliyor. Oysa doğuma ne kadar rahat girerseniz, sancı ve ağrınız da o kadar az olur. Doğum daha kolay gerçekleşir, daha kısa sürer.

Normal yolla doğum yapmak isteyenler, doğum öncesinde çok daha fazla stres yaşayabiliyor. Bu yüzden doğumdan önce yapılabilecek basit hareketler ya da alınabilecek bazı önlemler, çok daha kolay bir şekilde doğum yapılabilmesini sağlıyor. Peki, bu zorlu süreçte neler yapılmalı ya nelere dikkat edilmeli?

İşte kolay doğum için etkisi kanıtlanmış olan harika öneriler…

Kolay Doğum Önerileri

1- Eğer sancılarınız başladıysa ılık bir duş alın. Ardından hastaneye gidin. Ilık duş kaslarınızı gevşetecek ve sancıların daha az ağrı vermesini sağlayacaktır.

2- Doğum suyu geldikten sonra asla ayakta durmayın. Olabildiğince uzanma ya da yarım oturma pozisyonunda kalın.

3- Birkaç gün öncesinden itibaren kendinize telkinde bulunun ve doğumun kolay geçeceğini hayal edin. Korku ve endişe doğumun uzamasına neden olabiliyor.

4- İki sancı arasında mutlaka düzenli ve derin nefes alın. Düzenli nefes bebeğinizi ve sizi rahatlatacak, doğumu da kolaylaştıracaktır.

5- Doktorunuz size ıkınmanız gerektiği zamanı söyleyecektir. Doktorunuz söylemeden ıkınmayın. İki zaman arasında enerjinizi çok harcamayın.

6- Ikınma esnasında temiz bir bez ısırmak doğumun daha kolay geçmesini sağlayabiliyor. Daha fazla güç sarf ederek ıkınmanıza yardımcı olabiliyor.

7- Eğer çığlık atmak isterseniz kendinizi sıkmayın ve dilediğiniz gibi bağırın.

8- Ikınma esnasında derin nefes alın ve asla nefesinizi tutmayın. Doğum masasının bir yerinden destek alarak daha güçlü ıkınabilirsiniz.

9- Sancıların uzun sürmesi ya da saatler geçmesine rağmen doğumun halen gerçekleşmemesi sizi endişelendirmesin. Kendinize sürekli her şeyin yolunda gittiği telkininde bulunun.

10- Bebeğiniz doğduktan sonra plasenta doğacak. Bu esnada çok ağrı yaşanmaz. Kendinizi bebeğiniz doğduktan sonra hemen serbest bırakmayın.

11- Bebek doğduktan sonra karın bölgesine masaj yapılması gerekebilir. Bir şeylerin ters gittiğini düşünüp endişeye kapılmayın. Karın masajı plasentanın daha kolay çıkması için yapılır. Aynı zamanda karın masajı rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar.

12- Doğumdan hemen sonra rahim eski haline dönmeye başlar. Bu esnada karında sertlik ve ağrı oluşabilir. Sertlik ve ağrıya kasılmalar da eşlik edebilir. Gayet normal bir durum kabul edilir, strese kapılmayın.

13- Doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde bebeği emzirmenin doğum sonrası kanamayı azalttığı kanıtlandı. Aksi yönde bir durum mevcut değilse, doğumdan sonra bebeğinizi mutlaka emzirin. 

Kolay Doğum İçin Öneriler - Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler (Hemen İzle)