Bebek Şampuanı Nasıl Seçilmeli?

Bebeğin sağlıklı gelişmesinde ve büyümesinde sık sık banyo yaptırılması çok büyük önem taşır. Fakat yeni doğan bebeklerde, gerek göbek bağı gerekse de hassas olan cilt yapısı nedeniyle banyo yaptırma işlemi oldukça zor bir hal alabilir. Bu yüzden bebeğinizin banyo sırasında zarar görmemesi için kullanacağınız şampuanın mutlaka sadece bebeklere özel tasarlanmış bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin gelişimine olumlu etki eden unsurlardan biri de doğru ve düzenli şekilde banyo yaptırılmasıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin banyo işlemi oldukça zorlu olabilir. Banyo işleminden her şeyden önce doğru şampuanı seçtiğinizden emin olmalısınız. Kullanacağınız şampuan mutlaka özel olarak üretilmiş bebek şampuanı olmalıdır.

Bebek Şampuanı Seçimi

Bebek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şampuanlar içerisinde yer alan kimyasallar bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir, bu nedenle içeriğine dikkat edilerek seçim yapılmalıdır.
  • Bebeklerin cildi oldukça hassas olacağı için cildine zarar vermeyecek bir şampuan seçimi yapılırsa daha sağlıklı seçim yapılmış olur.
  • Seçtiğiniz şampuanın bebeğinizde alerjik reaksiyona neden olabilir, kullanımı sırasında mutlaka kontrol etmelisiniz.
  • Şampuanın göz yakmaz özelliğe sahip olması da bebeğinizin banyoyu sevmesine yardımcı olur.
  • Bebek şampuanı asla alkol içermemelidir.
  • Alerjen parfüm maddeleri içermesi solunum sorunları yaşamasına neden olabilir.
  • Cilt dokusu fazla su içerdiği için oldukça hassas olduğundan tahriş etmeyecek özellikte bir şampuan kullanılmalıdır.
  • Şampuan kesinlikle sabun içeriğine sahip olmamalıdır.

Bebeklerde oluşan sorunlardan biri de konak. Kullandığınız şampuan konak oluşumunu engelleme özelliğine sahip olursa hem bebeğiniz hem de kendiniz için büyük bir iyilik yapmış olabilirsiniz. Şampuan diyerek geçmemeli ve mutlaka içerisinde bulunan maddelere bakarak bebek şampuanınızı seçmelisiniz. Konak sorunu için bebeklere özel geliştirilen doğal ürünleri de kullanabileceğinizi unutmayın!