Bebekler İçin Pasaport ve Schengen Vizesi

Bebeğiniz ile yurt dışına çıkmanız gerektiğinde bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Ailelerin pasaport ya da schengen vizesi sahibi olması, bebeklerin rahatlıkla yurt dışına çıkabilmesi için yeterli değil. Bebeğiniz için de pasaport almanız ve dolayısıyla pasaport başvurusu yapmanız lazım. Başvuru için de hem annenin hem de babanın imzası gerekiyor.

Aileler yurt dışı seyahatlerinde bebekleri için herhangi bir işlem yapmaya gerek olmadığını düşünür. Oysa bebekler için de bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu bilgi eksikliği nedeniyle çok sayıda aile vize kontrol noktasından geri dönmek durumunda kalır. Eğer bebeğiniz ile yurt dışına seyahat edecekseniz bilmeniz gerekenleri yeniden gözden geçirin. Bu sayede sorunsuz bir yolculuk ve tatil yapma şansını da elde etmiş olacaksınız.

bebeklere pasaport nasil alinir

Bebek İçin Pasaport Almak Gerekiyor mu?

Öncelikli olarak bebeğiniz için de bir pasaport almanız gerektiğini belirterek başlayalım. 18 yaşından küçük olanlar en fazla 5 yıllık pasaporta sahip olabilirler. Bu bilgi, işlemler sırasında kafanızın karışmasınıönleyecektir. Pasaport başvuru evraklarında mutlaka hem annenin hem de babanın imzası gerekiyor. Eşinizden boşanmış olsanız dahi evrakın anne ve baba tarafından imzalanmış olması şartı aranıyor.

Başvuru sırasında bebek anne ya da babanın yanında bulunmalı. Diğer ebeveyn nufüs cüzdanı ile birlikte herhangi bir notere giderek muvafakkatname alabilir. Bu prosedürün amacı anne ya da babanın diğer ebeveynin haberi olmadan bebeği yurt dışına kaçırmasının önlenmesi. Bu nedenle iki ebeveynin imzası noktasında prosedür asla esnetilmiyor.

bebeklere vize nasil alinir

Bebek İçin Hangi Belgeleri Almak Gerekir?

İnternette araştırma yaptığınızda karşınıza çıkmayabilir. Ancak bebek ilk defa yurt dışına çıkacaksa mutlaka Vukuatlı Aile Nüfus Kayıt Örneği almalısınız. Bazı ülkelerin konsolosluklarında dahi bu belgeyi görmek isteyebiliyorlar. İşte bu durumda ebeveynler büyük sıkıntı yaşayabiliyor. Siz bu sorunu yaşamamak için seyahate çıkmadan önce yanınıza mutlaka Vukuatlı Aile Nüfus Kayıt Örneği belgesini alın.

Biyometrik fotoğraf da sizden istenecek. Bebeğinizi beyaz bir çarşafın üzerine yatırarak fotoğrafını çekin ve fotoğrafçıya giderek biyometrik çıktısını alın. Böylece fotoğraf problemini de en kısa yoldan çözmüş olacaksınız. 7 yaşına kadar bebek ve çocuklar için yurt dışına çıkış harcı da ödenmiyor.

schengen vizesi nedir

Önce Kendi Vizenizi Alın!

Önce kendi vize işlemlerinizi tamamlayın. Eğer önceliği bebeğinizin vize işlemlerine ayırırsanız bebeğinize kısa süreli bir vize verilebilir. Bebeğinizin vize işlemi için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Çünkü bebeklerden vize ücreti alınmıyor.

Yaz dönemlerinde vize işlemlerinden pasaport işlemlerine dek tüm prosedürde bir yoğunluk olduğunu dikkate almanızda fayda var. Olabildiğince hızlı ve erken bir tarihte başvurularınızı tamamlayın. Bu sayede çıkabilecek pürüzlere karşı yeterince zamanınız olacak ve seyahatinizi planladığınız tarihte gerçekleştirebileceksiniz.