Hamilelikte Nelerden Uzak Durmalı?

Hamilelik döneminde tüketeceğiniz her besin grubu için artık çok daha fazla titiz ve çok daha fazla seçici olmalısınız. Hamile kalmadan önce tükettiğiniz birçok besin grubu hamilelik döneminde sizin için zararlı olabilir. Ayrıca bilgisayar kullanımı gibi çeşitli konulara da daha fazla dikkat etmeli ve bu tarzda dalgalar yayan cihazlardan uzak durmalısınız.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden itibaren yaşamınıza çok daha fazla dikkat etmeye başlarsınız. Bebeğinize zarar verebilecek her türlü gıdadan, davranıştan ve ortamdan kaçınmaya özen göstermeniz aslında en doğru seçim ve son derece doğru bir davranıştır. Ancak hamilelik döneminde nelerin zararlı nelerin ise zararsız olduğu konusunda bir akıl karışıklığının yaşandığı da aşikar. Bilgilerimizi şimdi yeniden gözden geçirelim…

Hamilelikte Bilgisayar Kullanımı

Hamilelikte Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayar kullanımının hamilelikte zararlı olduğu bir şehir efsanesinden ibaret! Bilgisayarlar ister masa üstü olsun, ister tablet, ister laptop, iyonize edici radyasyon içermez. Yani canlı dokulara bir zararı yok. Özetlemek gerekirse hamile iken bilgisayar kullanımınızı sınırlandırmanız gerekmiyor.

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı

Cep telefonlarının bilgisayarlar kadar masum olduğunu söylemek güç! Markası veya modeli ne olursa olsun tüm cep telefonları radyasyon yayıyor. Ancak bu radyasyonun insanlara zarar verebilecek düzeyde olmadığı da bilinir. Radyasyon cep telefonu ile arama yaptığınızda ya da size gelen aramaya yanıt verdiğinizde yükselir. İşte bu yükselmiş radyasyon hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Fakat bu konuda ayrımı çok iyi yapmanız lazım. Arama yaptıktan ya da gelen aramaya yanıt verdikten 5 - 6 saniye sonra telefonunuzu kulağınıza yaklaştırmanız telefonun zararlarını minimuma indirmeniz için en iyi yöntem. Ayrıca hamileyken telefonunuzu kalbinizin veya karnınızın üzerine koymayın. Cep telefonu kullanın ancak saatlerce görüşme yapmayın.

Hamilelikte Mikrodalga Fırın Kullanımı

Mikrodalga fırınlar adından da anlaşıldığı gibi mikrodalgalarla çalışır. Ancak bebeğe ya da anne adayına zararı yoktur. Zaten kullanım esnasında bu ürünleri vücudunuza çok yakın tutmazsınız. Fırın çalışırken kullandığı mikrodalgalar da ısıya dönüştüğü için gıdada bir birikim olması söz konusu değildir. Yani hamilelik döneminde gönül rahatlığı ile mikrodalga fırın kullanabilirsiniz.

Bu dönemde uzak durmanız gereken alışveriş merkezleri, hava alanları gibi alanların girişinde mevcut olan X-ray cihazları ve kullanılan metal detektörleridir. Zaten yasalarımız hamile bayanların bu cihazlardan geçirilmemesi gerektiği yönünde olduğundan söz konusu kapıdan geçmeyi reddedebilirsiniz.