Tüp Bebekte Düşük Riski Yüksek midir?

Tüp bebek yapılma nedenlerine bağlı olarak, kadınlarda düşük ihtimali görülebilir. Düşükler, tüp bebek tedavisiyle olmayıp, tüp bebek tedavisine neden olan diğer tıbbi durumların sonucunda olur. Tüplerin tıkalı olması nedeniyle oluşan durumlarda tehlike durumları oluşur. Normal yolla gebelikle, tüp bebek tedavisi yoluyla gebelik oluşumu sürecinde, düşük oranlarında aslında pek bir fark yoktur.

Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler soluğu tüp bebek tedavisini yaptırmakta alır. Tüp bebek tedavisi her ne kadar bebek sahibi olamayan çiftlere bebek sahibi olma şansı sunsa da bu yönteminde belirli kuralları vardır. Bebeğin sağlıklı ve sorunsuz şekilde dünyaya gelmesi için çiftlere düşen en büyük sorumluluk kadının yaşının ilerlememesi dikkat etmektir.

Düşük Riski

Günümüzde tüp bebek tedavisinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de kadının yaşının ilerlemiş olmasıdır. Yaş sorunu yüzünden anne adayının yumurta kalitesi ve yumurta sayısı düşer bu da gebe kalma şansını en aza düşürür.

Tüp bebek gebeliklerinde düşük olmasının nedenleri arasında embriyodaki bozukluklar, enfeksiyonlar, rahimdeki bozukluklar ve çift rahim olması yer alır. Tüp bebek tedavisinde görülen düşüklükler normal doğum ile aynıdır.