Hamilelikte Cilt Güzelliği İçin 7 Öneri

Cildiniz gebelik döneminde hiç olmadığı kadar güzelleşir. Çünkü vücudunuz % 50 daha fazla kan pompalar ve yağ bezleri de daha fazla çalışır. Ancak cilt bakımını ihmal eder ya da yanlış ürünler kullanırsanız gebelik döneminde cildinizi mahvedebilirsiniz. Bu yüzden hamilelik döneminde cilt bakımı, her ne kadar cildiniz daha güzel olsa da, çok önemlidir!

Hamilelik döneminde cildiniz aslında daha da güzelleşir. Ancak bu durum, gebelik döneminde cilt bakımınızı ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez. Cilt güzelliğinize hamilelik döneminde yatırım yaparsanız, doğum sonrasında muhteşem bir cilde kavuşabilirsiniz. Fakat gebelik sürecinde her ürünü kullanamazsınız. Hamilelikte cilt güzelliğine dair bazı önerilerimiz olacak. Uygulayın, cildinize yatırım yapın! 


yuz yikamak

1- Yüzünüzü Günde 2 Kere Yıkayın!


Hamilelik sürecinde yüzünüzü sabahları ve akşamları olmak üzere günde 2 defa yıkayın. Ancak sünger ya da lif gibi malzemeler kullanmayın. Yüzünüzü asla keselemeyin ve aynı zamanda peeling de yapmayın.

su bazli nemlendirici

2- Su Bazlı Nemlendiricileri Seçin!


Cildiniz yağlı olsa dahi nemlendirici kullanmanız gerekiyor. Fakat hangi nemlendiriciyi kullandığınız çok önemli. Hamilelik döneminde kesinlikle yağsız ve su bazlı olan nemlendirici ürünler kullanılmalı.

hamilelikte sivilce sorunu

3- Sivilceler Oluşabilir, Sakın Sıkmayın!


Gebelik döneminde yüzünüzde küçük sivilceler çıkabilir. Bu sivilceleri dert etmeyin ve kesinlikle sıkmayın. Eğer sıkarsanız cildinizin altına yayılır ve daha büyük, daha derin olarak yeniden kendini gösterir. Sivilceleriniz cilt temizliğinize dikkat ederseniz bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

hamilelikte makyaj

4- Makyaj Yapmayın, Yaparsanız Mutlaka Yıkayın!


Hamilelik döneminde makyaj malzemelerinden olabildiğince uzak durun. Eğer yapmanız gerekirse, gece yatmadan önce çok iyi temizlemelisiniz. Silmek, makyajın tamamen temizlenmesini sağlamaz. Yüzünüzü yıkayarak makyajdan arındırın. Ancak yağ bazlı değil, su bazlı cilt temizleme ürünlerini tercih edin.

bitki ozleri

5- Hamilelikte Her Bitki Masum Değil!


Bitki özlü ürünler sıklıkla tercih edilir. Fakat bazı bitki özlerinin gebelikte bebeğe zarar verebildiği tespit edildi. Bu yüzden bitki özlü yağlar da dahil olmak üzere aşağıda listelediğimiz bitki özlerinden gebelik döneminde kesinlikle uzak durmalısınız.

Sedir ağacı, Tarçın, Zencefil, Papatya, Yasemin, Biberiye, Adaçayı, Karabiber, Gül 


Retinoid icerikli urunler

6- Retinoid İçeren Ürünlerden Uzak Durun!


Bir anti-aging bileşeni olan retinoid gebelik süresinde bebeğe zarar verebiliyor. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin hem hamilelik hem de emzirme döneminde retinoid içermiyor olması gerekir. Ürün üzerinde “retinoid” ya da “retinol” ibaresi varsa o ürünü kullanmayın!

Salisilik asit icerikli urunler

7- Salisilik Asit Kullanmayın!


Hamilelik döneminde salisilik asit içerikli ürünlerden de uzak durmanız gerekiyor. Bu madde genellikle sivilce ve akne tedavisinde kullanılan ürünlerde bulunur. Bazı kozmetik ürünlerde de mevcut. Ancak hamilelik döneminde de uzmanlar kullanılmasını önermiyor.