Bebek Emzirmenin İncelikleri

Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sizden onu emzirmeniz istenecektir. Hem size hem de bebeğe oldukça faydası olan emzirmeyi ilk etapta tek başınıza yapamayabilirsiniz. Bu yüzden yakınlarınızdan ve hemşirelerden yardım istemekten çekinmemelisiniz. Bebeğinizi ilk emzirdiğiniz de memenizi alt dudağına bastırarak onu uyarmaya çalışın. Bu sayede daha çabuk emmeye ve size alışmaya başlayacaktır.

Anne sütünün saymakla bitmeyen faydaları göz önüne alındığında emzirme döneminin önemi oldukça artıyor. Bebeğin özellikle ilk 6 ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içeren anne sütü, aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirerek onu hastalıklara karşı koruyor.

Emzirme dönemi sadece bebek için değil anne için de oldukça önemli bir dönem. Sağlıklı bir emzirme dönemi geçiren annenin vücudu ve bağışıklık sistemi de oldukça güçleniyor. Peki, emzirme döneminde dikkat edilecek önemli detaylar neler?

bebek emzirme incelikleri

Bebeğinizi Emzirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Öncelikle emzirme döneminde bebeğinize, sağlıklı ve besin değeri açısından zengin bir anne sütü verebilmek için beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bol sıvı alımı, sebze ve meyveye yönelik beslenme, sigaradan pasif ve aktif olarak uzak durma gibi detaylara oldukça dikkat edilmeli.
  • Bebeğinizi emzirirken uzun süre rahat edebileceğiniz bir pozisyonda olmaya özen gösterin.
  • Memenin bebeğinizin burnunu kapatmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde solunumunu yerine getirmekte güçlük çeken bebek emme işlemini de sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremez.
  • Bebeğinizi emzirirken altının temiz olmasına özen gösterin. Altı temiz ve rahat giysiler içinde olan bebeğin emme süresi de rahat geçecektir.
  • Bebeğinizi her emzirdiğinizde iki memeden de süt almasına özen gösterin.
  • Emzirme süresini uzun tutmak oldukça önemlidir. Bebeğin ilk emdiği süt ‘ön süt’ olarak adlandırılır. Bebek sütü emdikçe sütün içerdiği besin değerleri de zenginleşir ve yağ miktarı artar. Bu nedenle emzirme süresini uzun tutmak iyi bir beslenme için oldukça önemli hale geliyor.
  • Emzirme işlemi bittikten sonra mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Ayrıca emzirme döneminde annenin meme başlarının bakımına da önem vermesi gerekiyor. Özellikle meme başlarının kuru kalmasına dikkat edilmesi gerekli.