Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek uygulama zamanı kadınlara ve erkeklere göre farklılık gösterir. Üç yıl deneyip de bebek sahibi olunamadığı durumlarda, erkeklerin sperm sayılarının bir milyon altına düştüğünde, kadınlarda 35 yaş üstü planlanan gebeliklerde ve yaşı ilerlemiş erkekler için tüp bebek uygulaması yapılabilir.

Günümüzde her 100 kişiden biri kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumun yalnızca kadınlara özgü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Erkeklerde kadınlardan çok daha fazla oranda kısırlık görülüyor. Ancak kısırlık bebek sahibi olamayacağınız anlamına gelmiyor. Başarılı bir tüp bebek operasyonu sayesinde siz de anne ve baba olma duygusunu yaşayabilirsiniz.

tüp bebek ne zaman yapılır

Peki, Tüp Bebek Uygulamasına Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Bu sorunun birden fazla yanıtı mevcut: Örneğin kadının yumurtalık kanallarında hasar varsa doğal yollar ile hamile kalması güç olacaktır. Bu yüzden hiç düşünmeden tüm bebek uygulamasından faydalanabilir. Aynı zamanda 3 yıllık evliliklerde hamilelik yaşanmaması durumunda da uzmanlar tüp bebek uygulamalarını tavsiye edebiliyor. Özellikle bu evliliklerde kadının yaşı 35'in üzerinde ise gönül rahatlığı ile uygulamanın yapıldığı merkezleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

Erkeklerin durumu da tüp bebek uygulamasına başvurulmasında önem arz ediyor. Sperm sayısının 1 milyonun altında olması durumunda uzmanlar bu yöntemin devreye girmesini önerebiliyor. Aynı şekilde ilerlemiş yaşlarda olan erkekler için de tüp bebek alternatif bir yöntem olarak devreye girebiliyor. Ancak en sağlıklı bilgileri edinmek için mutlaka bir hekime danışmalısınız.