Sütlü Enginar Çorbası

Bebekler için içerisinde bol bol kalsiyum, potasyum ve fosfor bulunduran enginar, ek besin kaynağı olarak uygun dönemlerde bebeğe verilebilir. Tarifi oldukça kolay olan çorbanın malzemeleri ise her evde bulanabilen türdendir. Siz de bebeğinize bu lezzetli çorbayı yaparak anne sütüne ek olarak sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Faydaları sayılmakla bitmeyen enginar, yetişkinler için sağlıklı bir besin olurken, bebekler içinde son derece faydalıdır. İçerisinde potasyum, kalsiyum, fosfor ve K vitamini olan bu besin, ek gıdaya geçildiği dönemde bebeklere yedirilmesi gerekenler arasında yer alır. Bağırsaklar için son derece faydalı olan enginarın ayrıca ateş düşürme özelliği olduğu da bilinir. Sütle daha da zenginleştirilen sütlü enginar çorbasını bebeğinize güvenle yedirebilirsiniz.

Sütlü Enginar Çorbası

Kullanılacak Malzemeler

  • 1 adet enginar kalbi
  • 1 adet küçük kuru soğan
  • 1 tutam dereotu
  • 1 adet sarımsak
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı irmik

Sütlü Enginar Çorbası Yapılışı

İlk olarak soğan ve sarımsak rendelenerek çok az bir yağ ile kavrulur.

Enginarların yaprakları temizlenir ve limonlu suda haşlanır.

İçine önceden küp küp doğranan ve ince ince kıyılan dereotu eklenir. 1 dakika kadar enginarlarda ilave edilerek hepsi beraberce kavrulur.

2 su bardağı su (isteğe göre süt) ve 2 yemek kaşığı irmik ilave edilir. Göz kararı pişinceye kadar beklenir ve bebeğe soğuduğu zaman gönül rahatlığı ile yedirilebilir. Afiyet olsun.