Hamilelikte Basen Egzersizleri

Gebelik süresinde basen egzersizleri yapmanız büyük bir fayda sağlar. Hamilelikte basen egzersizleri kalçanızı gebelik boyunca çok fazla genişlemesini engellerken doğum esnasında da kalça kaslarınızı daha fazla kullanmanızı sağlar. Ancak tüm egzersizler gibi basen egzersizlerini de doktorunuza danışmadan asla yapmayın. Hamileler için egzersiz yararlıdır fakat doktora danışmadan yapmanız son derece yanlış.

Hamilelik süresi boyunca yapacağınız basit egzersizler vücudunuzun hamilelikten kaynaklanan değişime kolaylıkla uyum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca bu egzersizler sayesinde pek çok gebeliğe bağlı ağrının yok olmasını sağlarken kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik anlamda çok daha dinç hissedebilirsiniz. Özellikle hamilelikte basen egzersizleri hızla genişleyen basenlerinizin daha sıkı olmasını sağlayabilir.

Gebelikte Basen Egzersizleri

Sadece Hamileler İçin Olan Egzersizleri Yapın!

Ancak tüm egzersizler gibi basen egzersizlerini de önce doktorunuza danışmalı, eğer doktorunuz müsaade ederse yapmalısınız. Aksi halde hem kendinize hem de karnınızdaki bebeğe çok ciddi zararlar verebilirsiniz. Ayrıca hamileliğiniz boyunca herhangi bir egzersiz programını takip etmeyin. Hamileler için özel olarak belirlenmiş hareketlerden oluşan egzersiz programlarını uygulamanız gerektiğini sakın unutmayın.

Gebelikte Basen Egzersizi Nasıl Yapılır?

Hamileler için basen egzersizlerine başlamadan önce hafif hareketler ile vücudunuzu ısıtmanız gerekiyor. Ardından yere yan uzanın ve hem başınızın altını hem de karnınızın altın yastıklarla destekleyin. Üstte kalan bacağınızı yavaş bir hareket ile kalçanızın hizasına kadar kaldırmanız gerekiyor. Ardından bir sonraki harekete geçebilirsiniz.

Hamilelikte Basen Egzersiz Hareketleri

Sonrasında üstte kalan bacağınızla öne doğru tekme atıyormuş gibi hareket yapın. Bu hareketi 2 defa yapmalı ve her ikisinde de nefes vermelisiniz. Sonrasında 2 defa bacağınızı geriye doğru atın. Aynı şekilde hareket öncesi nefes alın ve hareket esnasında nefesinizi dışarıya verin. 

Bu hareketler kalça kaslarınızı güçlendirir. Bu sayede hem hamilelik boyunca kalçanızın çok fazla genişlemesini engeller hem de doğumu daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Günde 1 veya 2 defa yalnızca 10 dakikanızı bu egzersizlere ayırabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla zorlamamanız gerektiğini de asla unutmayın. Ağrı veya kramp başlarsa hemen egzersizi sonlandırın ve istirahat edin. Bu konu hakkında doktorunuzu da mutlaka bilgilendirin.