Hamilelikte Tükürük Artması

Nedeni tam olarak bilinmese de gebeliğin 5.ayından sonra azalıp kaybolan tükürük salgısı, kişi sosyal hayatta çok zor durumda bırakabiliyor. Gebelik öncesinde gastrit, reflü ve ülser hastalarında bu sorunla daha sık karşılaşır. Tükürük salgısına karşı, sıvı alımını arttırmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak, ağızda biran tükürük salgısını yutmamak ve sakız çiğnemek gibi önlemler alınabilir.

Hamilelikle beraber daha önce hiç yaşamadığınız pek çok durumu yaşamaya başlayabilirsiniz. Gebeliğin vücudunuzda salgılanmasına neden olduğu hormonlar çeşitli sorunları da beraberinde getirebiliyor. Ancak bunların tamamının geçici problemler olduğunu, maksimum doğuma kadar süreceğini unutmayın! Ayrıca alınabilecek basit önlemler, uygulanabilecek basit yöntemler ile yaşadığınız sorunları minimuma indirgemek de sizin elinizde!

Hamilelikte Tükürük Neden Artar?

gebelikte tukuruk neden artar

Aslında tükürük artması anne adaylarında çok sık görülen bir problem değildir. Her 100 hamile kadından yalnızca 5’inde ortaya çıkan tükürük artışının nedeni henüz bilinmiyor! Elbette hamilelikte salgılanan hormonlar vücutta pek çok değişime sebebiyet veriyor. Ancak tükürük artışı bunlardan biri değil. Bu nedenle uzmanlar tükürük salgısının hamilelik döneminde neden arttığı üzerine araştırmalar yaptı ve sonuç alamadı.

Bugünlerde psikolojik bazı etmenlerin tükürük salgısında artışa neden olabileceği üzerinde duruluyor. Konuşmadan beslenmeye, uyumadan dinlenmeye kadar pek çok hususta günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek kadar artan tükürük salgısı, hamilelik ile birlikte ortaya çıkan korkular, beklentiler ve iştahın ani artışından kaynaklanan tedirginlikler gibi psikolojik unsurların neden olabileceği görüşü hakim.

Ayrıca hamilelik ile birlikte ortaya çıkan mide yanması, mide ekşimesi, mide ağrısı, gastrit ve reflü gibi problemlerin de geçici olarak tükürük salgısının artmasına neden olabileceği biliniyor. Aşerme, mide bulantıları ve kusma gibi sorunların yaşandığı dönemlerde tükürükte de bir artış mutlaka meydana gelecektir. Son derece normal olan bu durum bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Tedaviye de gerek olmayacaktır.

Tükürük Artışı Durumunda Neler Yapılabilir?

  • Tükürük salgısını olabildiğince yutmayın.
  • Mide sorunları yaşadığınız için tükürük artışı meydana geldiyse, bu sorunları minimuma indirgemeye çalışın.
  • Ağzınızı düzenli olarak su ile çalkalayın ve dişlerinizi günde 3 defa mutlaka fırçalayın.
  • Gün boyunca bol miktarda su için.
  • Sakız çiğneyin.
  • Ekşi, asitli ve baharatlı yiyecekler ve içeceklerden uzak durun.