Otizm Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber bazı bilim insanlarının genetik rahatsızlık olarak nitelendirdiği otizm, bireyin sosyal çevre ile olan iletişimini önemli ölçüde kısıtlayan bir durumdur.

Otizm genel olarak bebekler doğduktan sonra birkaç yıl içerisinde ebeveynler tarafından anlaşılır ve uzmanların yaptığı belirli test ve tetkikler doğrultusunda elde edilen tanı sonuçlar ile kesinleşir. Etkileşim ve iletişim konusunda diğer bireylere göre daha kısıtlı bir durumda olan otizmli bireylerin özel ilgi ve eğitimler ile sosyal yaşama kazandırılması büyük önem taşır. Otizmli çocuklar meydana gelen belirtiler bazılarında çok daha hafif olurken bazıların da ise davranışlarını etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Otizm Nedir

Otizmli Çocukların Davranışları Nasıl Olur?

  • Gerek ebeveynlerinin gerekse de çevredeki insanların kendilerini kucaklamalarına karşı olabilir.
  • Çevrede meydana gelen olaylara karşı kayıtsız kalabilir.
  • Oyuncaklara karşı ilgisiz davranabilir.
  • Birinin seslenmesine karşı kişinin, onun işitme engelli olabileceğini düşüneceği kadar tepkisiz davranabilir.
  • Göz temasından kaçınır ve yalnız kalmaktan hoşlanır.
  • Aynı yaştaki çocuklar ile iletişim kurmakta ve anlaşmakta sorun yaşayabilir.
  • Konuşmaları genel olarak birkaç konu ve kelime ile sınırlı kalabilir.

Otizmli Çocuk Nasil Anlasilir

Otizmli Çocuklara Karşı Aileler Nasıl Davranmalı?

Bu durum ile karşı karşıya gelen ailelerin özel çocuklara sahip olduklarını unutmayarak her davranışlarında daha fazla ılımlı, sabırlı ve güler yüzlü olmaları gerekir. Açık ve tam cümleler kurarak çocuğun anlayabileceği kelimeleri seçmeleri ve basitçe anlatmaları büyük önem taşır. Komut verirken mümkün olabildiğince kısa ve net ifadeler seçilmesi gerekir. Soruların sorulara karşı verilen cevaplara alaylı bir şekilde yaklaşılması engellenilmelidir. Çocuğun sorduğu her soru karşısında bıkmadan her seferinde cevap verilmeli, soruları cevapsız bırakılmamalıdır. Eğitimleri için uzman kişilerden yardım alınmalıdır.