Bebeğin Gazı Kolay Nasıl Çıkarılır?

Bebeklerin gazını çıkarmak için neler yapılabileceği, annelerin en çok ilgilendiği konuların başında geliyor. Çünkü tüm bebekler gaz problemini her beslenme saatinden sonra yaşıyor. Özellikle emziren annelerin gaz konusunda kendi yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi gerekir. Çünkü gaz, annenin yediklerinden sütü aracılığı ile bebeğe de geçebiliyor. Bu yüzden emzirme süresince annenin gaz yapan gıdalardan uzak durması şart.

Bebekleri gaz sancısından kurtarmak anneler için pek kolay olmuyor. Maalesef her beslenme saatinden sonra gaz sancısı yaşayan bebeklerin gazını daha kolay çıkarabilmek için doğru yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Genellikle anneler bebekleri kucaklarında gezdirmeyi tercih eder. Bu sayede gazlarını çıkarmak daha kolay olabiliyor. Ancak her defasında bu yöntemin işe yaradığını da söylemek güç!

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır

Peki, bebeklerin gaz sancısını gidermek için kucakta gezdirmek dışında neler yapılabilir? İşte sizin için uzmanların önerdiği ve daha önce denenmiş olan birkaç gaz çıkarma yöntemi…

Bebeklerin Gazını Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin Gazını Çıkarma Yöntemleri

 • Bebeğinizi kucağınıza alın ve baş bölümü omuzunuza gelecek şekilde dik pozisyonda tutun. Sırtına çok hafif şekilde vurun. Bu sayede geğirmesini sağlayabilirsiniz ve gazını kolaylıkla çıkarabilir.
   
 • Rahat bir koltuğa oturun ve bebeğinizi yüz üstü pozisyonda dizlerinizin üzerine yatırın. Sırtına çok hafif şekilde birkaç defa vurun. Ardından dik pozisyonda birkaç dakika tutun ve yeniden aynı hareketi tekrarlayın.
   
 • Yemekten sonra 15 dakika boyunca bebeğinizi yüz üstü yatırın. Bu esnada sırtını ovun ve gazını çıkarmasına yardımcı olun.
   
 • Bebeğinizin bacaklarını tutun ve tıpkı bisiklet pedalı çeviriyor gibi dairesel hareketler yapın. Bu hareket de bebeklerin gazından kolaylıkla kurtulmasını sağlayabiliyor.
   
 • Tüm bu yöntemlere rağmen bebeğiniz hala gazını çıkaramadıysa kısa aralıklarla farklı pozisyonlarda yatmasını sağlayın.
   
 • Beslenme saati sırasında bebeğinizin olabildiğince geniş ve bol kıyafetler giymiş olmasına dikkat edin. Sıkı kıyafetler ve kundak olarak tabir edilen bebeği sarma yöntemi de daha fazla gaza neden oluyor. Bebekler sıkı kıyafetler içerisinde maalesef gazını çıkarmakta oldukça zorlanabiliyor.