Anneler için bebek sağlığı anne karnında başlayan bir durumdur. Gebelik döneminden ve daha öncesinden başlayan annenin doğum sonrasındaki tüm dönemlerini kapsamaktadır. Anne adaylarının gebelik öncesindeki yaşam tarzları ve sağlık problemleri bebek sağlığını etkileyici unsurlardır. Hamilelik dönemi ve öncesi bebek sağlığı ve bakımı konusunun tamamını kapsar.

Hamilelik dönemine girmeye karar verdiyseniz, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanızın da vakti gelmiş demektir. Sigara ve alkol tüketimi yüksek olan bir anne adayının bebeğinin sağlığı da tehlike altında olabilir. Gebeliğin de her dönemi bebek sağlığı için önemlidir. Anne adayları bu dönem öncesinde ve sonrasında kendi sağlıklarına, bebeğin sağlığına doğrudan etki edecek unsurlar olduğu için ekstra özen göstermelidir.

Genç anneler ve anne adayları, yeni bir bebek dünyaya getirmeyi istedikleri zaman kendilerini hem fiziksel hem de zihinsel olarak geliştirmek zorundadırlar. Bu konuda erişebilecekleri her türlü kaynağı araştırmalı ve bilgi sahibi olmalıdırlar. Kitaplar ve internet üzerinde yer alan bebek sağlığı hakkında bilgi sağlayan kaynaklar bu konuda anne adaylarının en büyük yol göstericileridir.

Anne Adayları Gebelik Döneminde Neler Yapmalı?

Anne adayları öncelikle bu duruma ruhen ve bedenen kendilerini hazırlamalıdırlar. Anne adayları için bebek sahibi olmak hayatlarında yaşayabilecekleri en güzel duygulardan birisidir. Unutulmaması gereken nokta gebelik dönemi ile birlikte hayatınızın tamamen değişeceği olmalıdır. Bebeğinizin sağlığı sizin sağlığınız ile doğru orantılı olduğu için bütün alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirerek yeni ve sağlıklı bir hayata başlamanız gereklidir.

Sigara ve alkol hamilelik döneminin ve bebek sağlığının en büyük düşmanları arasındadır. Kötü alışkanlıklarınız hem sizin hayatınızı hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Düşük doğum, erken doğum ve enfeksiyon riskleri bu tür maddeler tüketen kişilerde daha yüksek oranda gözükmektedir.

Anne adayları aynı zamanda bebek sağlığı ve hastalıkları hakkında kendisini geliştirmeyi devamlı sürdürmelidir. Bebeğin hayata gelme sürecinden sonraki süreçlerde de sürekli olarak sağlığı ile ilgili sıkıntılar yaşanmaması için bu konuya hassasiyet gösterilmesi gereklidir. Güncel kaynaklardan sürekli olarak hastalıklar ve tedavileri ile ilgili yeni yöntemlerin takip edilmesi gereklidir.