Bebek Gazı Kaçıncı Ayda Biter?

Beslenme saatinden sonra başlayan gaz problemi, bebeklerin uzun süre ağlamasına neden olabiliyor. Anneler hangi durumlarda gaz sorununun yaşandığını ve bebek hangi pozisyondayken gazını daha rahat çıkardığını çok iyi gözlemlemeli… Elbette gaz problemi bebekleri çok uzun süre uğraştırmıyor. Belirli bir gelişimi tamamladıklarında artık yedikleri ya da içtikleri gaz yapmıyor.

Bebeklerin pek çoğunda özellikle beslenme saatinden sonra gaz sancısı görülür. Bebeklerin yaklaşık olarak % 20’si bu sancıyı diğer bebeklerden çok daha şiddetli yaşıyor. Ağlama nöbetleri ile sancılarının olduğunu belli eden bebeklere yardımcı olma görevi de elbette annelere kalıyor. Doğumdan 3 hafta sonra başlayan gaz sancılarının ne zaman sona ereceği ise tüm annelerin ortak merak konusu…

Gaz Sancısı Ne Zaman Biter

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Biter?

Genellikle doğumdan 3 hafta sonra başlayan gaz sancıları 4 ay sonra yavaş yavaş sona ermeye başlıyor. Bebeklerin sindirim sistemlerinin güçlenmesi ile beraber 4 ayı tamamladıklarında, daha az gaz sancısı yaşamaya başlıyorlar. Ortalama olarak 5 aylık olduklarında artık gaz sancısı yaşamıyorlar.

Mama Tüketen Bebeklerde Gaz Sancısı Olur mu

Mama Tüketen Bebeklerde Gaz Sancısı Olur mu?

Gaz problemi emzirme döneminden sonra da devam edebiliyor. Aslında yapılan araştırmalara göre emzirilen bebekler ile mama tüketerek beslenen bebeklerin gaz problemi arasında neredeyse hiçbir fark görülmedi. Yani mama ile beslenen bebeklerde de tıpkı emzirilen bebeklerde olduğu gibi bu sorun yaşanabiliyor.

Bebeklere Gaz İlacı Vermek Doğru mu

Bebeklere Gaz İlacı Vermek Doğru mu?

Bebeklerin bu sorundan kurtulması için geliştirilmiş bazı ilaçlar mevcut. Ancak ilaç kullanımı kesinlikle gelişigüzel bir şekilde yapılmamalıdır. Bebeğin yaşadığı gaz problemi doktoru ile konuşulmalı ve şayet doktor tarafından önerilirse gaz ilacı verilmelidir. Aksi halde gazdan çok daha büyük sorunlara sebebiyet verilebilir. Unutulmaması gereken en önemli husus, hekimler tarafından ilaç kullanımına pek sıcak bakılmadığıdır. Bu yüzden her sancı durumunda ilaç kullanmak yerine, doktora danışılarak bitkilerden faydalanmak çok daha doğru bir tercih olabilir.