Rahim İçi Polipler ve Myomların Tüp Bebek Tedavisinde Önemi

Polip, rahim iç duvarı yani endometrium olarak bilinen iyi huylu yapıların boyutlarında öneme sahiptir. 1 cm altında olan polipler tedaviye etki etmez. 1 cm üzerinde olan poliplerde histeroskopi işlemi yapılır. Miyom iyi huylu bir tümördür. Miyom, endometrial kaviteye bir baskı yapıyorsa, embriyom yerleşimini engelleyeceği için histeroskopi yöntemi uygulanır. Kadınların yaşları ileriyse tedaviye hemen geçilmelidir.

Polip adı verilen rahim iç duvarının (endometrium) kaynaklı iyi huylu yapılarının boyutları önemlidir. Genel olarak 1 cm altındaki poliplerin tedavi sonucunda ve sonrasındaki gidişatı sonucunda herhangi bir etkisi olmadığı bilinmektedir. 1 cm’lik boyutun üzerindeki polip oluşması durumunda histeroskopi adlı bir işlem uygulanarak tedavi öncesinde alınır.

Miyomrahmin kas tabakası sebebiyle ortaya çıkan iyi huylu tümörler de bulunmaktadır. Miyom’un mevcut olduğu durumlarda bu Miyom’un yeri ve endometriuma yakınlığı, endometrial kavite adlı embriyonun yerleşeceği yerin bütünlüğü ve düzgünlüğünü bozup bozmadığı tespit edilmelidir.

myomlar

Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Endometrial kaviteye baskı uygulanıyor ve embriyonun yerleşimi engelleniyor ise tedavi öncesinde histeroskopi uygulanarak oradan çıkartılması gerekmektedir. Endometriuma zararı olmayan Miyomların da boyutlarına dikkat edilmelidir. 7 cm ve üzeri Miyomların çıkartılması mümkündür. Gebelik döneminde bu boyuttaki miyomlar sorun yaratırsa cerrahi işleme ihtiyaç duyulmadan çıkarttırabilirsiniz.

Ancak yaşınız 38 ve üzeri ise zaman kaybetmeden kalmadan bir an önce tedaviye başlamalısınız. Miyom ameliyatlarından 6 ay sonra tedaviye başlayabilirsiniz.