Hamilelikte Göbek Fıtığı

Hamilelik döneminde bir anda ortaya çıkan göbek fıtığı, karnın büyümesi ve basınca maruz kalması ile birlikte ilk başlarda hissedilmese de sonrasında fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Bu durum hissedildiği anda uzman bir hekim ile görüşülerek tedavi sürecine başlanmasında fayda görülür.

Kadın ya da erkek ayırmaksızın herkeste görülebilen karın fıtığı, hamilelik döneminde daha fazla artar niteliktedir. Göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan bu durum karın içi basıncın artması ile birlikte daha da belirgin hale gelir. İlk başlarda göbek fıtığı çok küçük olan hastalar bu durumun farkına bile varamasa da ilerleyen dönemlerde büyüyerek fındık şeklini alır. Aşırı büyüme sonucunda ise portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir.

gebelikte gobek fitigi

Göbek Fıtığı En Sık Ne Zaman Görülür?

Kadınlarda özellikle hamilelik döneminde meydana gelen göbek fıtığı, aniden ortaya çıkar ve karın içi basıncın artması ile de hızla büyümeye başlar. Büyüme ile birlikte anne adayının hissedeceği duruma gelir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karının büyümesi ile aynı oranda büyüyen göbek fıtığı, pek çok kişi tarafından önem verilmeyen durumlar arasında yer alır.

Göbek Fıtığı Tedavi

Göbek fıtığının teşhisi konulduğu anda tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde geç kalınan her gün fıtığın daha fazla büyümesine neden olacaktır. Dikiş yöntemi ile onarılan karın fıtıklarında ilerleyen dönemlerde yırtılmalar meydana geldiği için farklı yöntemler tercih edilmelidir.