Anne Olmaktan Korkma

Anne olmak istiyor ancak korkuyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Yüz binlerce kadın anne olma hayalini bu korku nedeniyle erteliyor. Oysa profesyonel psikolojik terapi ile tüm korkularınızın üstesinden gelebilirsiniz. Anne olmanın aslında harika ve eşsiz bir duygu olduğunu fark edebilir ve hamile kalabilmek için sabırsızlanmaya başlayabilirsiniz. Korkularınıza yenik düşmeyin!

Anne olmak büyük bir sorumluluktur. Dünyaya bir bebek getirmek ve bu bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak pek çok kadının hayallerini süslerken bazı kadınlarda da anne olmaktan korkma duygusunu beraberinde getirebiliyor. Bu duygu bir yandan hamilelik planlarının geciktirilmesine sebebiyet verirken diğer yandan Hamile kalmayı da güçleştirebiliyor. Bu yüzden ciddi düzeyde korku yaşayan tüm kadınların psikolojik terapi alması öneriliyor.

anne olma korkusu

Anne Olma Korkusunun Nedenleri

Elbette her kadının anne olmaktan korkmasının nedenleri farklı… Bazı kadınlar kariyer yapmak istiyor ve bebek dünyaya getirmekten korkmalarının nedeni de güçlükle geldikleri noktayı kaybetmek olabiliyor. Bazı kadınların endişesi ise çok daha başka... Onlar iyi bir anne olmaya yönelik büyük endişeler yaşayabiliyorlar. “Başkalarının çocuğunu seviyorum ama kendi çocuğumu sevemeyebilirim” cümlesini bu kadınların ağzından sıklıkla duyabilirsiniz.

Kimileri de anne olmanın sorumluluğundan korkuyor. Tüm zamanını çocuğuna harcamak, kendiyle yeterince ilgilenememek gibi endişeler zamanla anne olma korkusuna dönüşüyor. Ender durumlarda da fiziksel görünümün bozulacağına dair endişeler yani estetik kaygılar kadınlarda anne olma korkusunu tetikleyebiliyor. Nedeni ne olursa olsun kadınlar için bu korku ile baş etmek kolay değil. İşte bu nedenle psikolojik terapi almaları öneriliyor.

Anne Olma Korkusunun Nedenleri

Anne Olma Korkusu Nasıl Yenilir?

Aslında bu korkularla baş etmek için kadınların kendilerine bazı telkinlerde bulunmaları büyük bir yardımda bulunabilir. Psikolojik terapiye ek olarak telkinler kısa sürede anne olma korkusunun atlatılabilmesini sağlayabiliyor. Örneğin iyi bir anne olamayacağı düşüncesiyle anne olmaktan korkan kadınların şu telkinde bulunmaları gerekir: annelik içgüdüseldir. Hiçbir anne çocuğunu karnında hissetmeden önce annelik duygusu ile donatılmaz.

Hamile kaldığınızda zaten nasıl anne olmanız gerektiğini içgüdüsel olarak bileceksiniz. Duygularınızla hareket edecek ve tecrübelerinizle karar vereceksiniz. Bu da sizi iyi bir anne olmaya sevk edecek. Şimdiden bu hissi kendinizde aramanız çok yanlış ve bulamamanız da bir o kadar doğal. 

Anne Olma Korkusu Nasıl Yenilir

Fiziksel görünümün bozulacağı endişesine kapılan kadınlar da hamilelik ve doğumun tüm vücudu yenileyen bir faktör olduğunu düşünmesi gerekir. Hamilelik kilo almanıza neden olabilir. Ancak doğum sonrası cildinizi yenileceğini ve metabolizmanızın da hızlanacağını unutmayın. Aldığınız kiloların yarısını zaten emzirme dönemi icerisinde vereceksiniz.