Dünyanın en güzel duygusu belki de anne olmak. Bir mucize olarak değerlendirebileceğimiz bu durum, kadınları duygudan duyguya sürüklüyor ve onları olgunlaştırıyor. Anne olmak, biraz endişe birazda hayal kurmak demektir. Heyecanla bebeğini bekleyen anne adayı, karnındaki varlığın neye benzediğini merak eder. İyi bir anne olabilecek miyim, ona bakabilecek miyim, hatta ona nasıl bir gelecek sağlayabiliriz gibi bir dizi endişe, anne adayının aklını meşgul eder.

Bazen de endişe nedeni, doğum korkusudur. Vücudun geçireceği evrim kaçınılmaz olarak anneyi korkutur. Genellikle gebeliğin son zamanlarına doğru ortaya çıkan bu endişeyi yenmeye çalışmak gerekiyor.

Anneliğin Tadını Çıkarmak

Gebeliğin her ayının ve anne olmanın tadını çıkartabilmek gerekiyor. Bütün endişelere kulak tıkamak her zaman mümkün olmasa da bu zamanların bir daha geri gelmeyeceğini hatırlamak lazım. Bu yüzden aşermenin, bir bebeği taşımanın, emzirmenin, bebek sıcaklığının tadını çıkartmak ve kıymetini bilmek gerekiyor.

Bir kadın anne olduğunu annesini, sevgiyi hatta dünyayı daha iyi anlar. Farklı bir pencereden bakmak ve belki de yeni bir hayat anlayışına sahip olan anne adayı, bir bebeğe sahip olmakla yeniden doğar ve olgunlaşır. Kısacası anne olmak, bambaşka bir şey. Bu makamı elde edince artık sonsuza dek annesiniz demektir. Çocuk kaç yaşına gelirse gelsin, siz her zaman onun annesi olacaksınız. Annelik, asla feragat edilmeyen en yüce meslektir.