İÇERİK KATEGORİLERİ

Çift Rahimle Hamile Kalınır mı?

Kadınlarda nadir olarak görülen çift rahim vakası, gebelik oluşumuna engel olan bir durum değildir. Fakat gebeliğin ilerleyen zamanlarında bebeğin rahme sığmaması nedeni ile erken doğumlar ya da düşükler gerçekleşebilir. Bu tür sorunlara karşı önlem almak amacı ile doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmaya özen göstermelisiniz.

Çift Rahim Nedir?

Henüz anne karnındayken dişi olan fetusta rahim, iki minik tüp şeklinde oluşum göstermeye başlar. Fetus gelişip büyümeye başladıkça ilerleyen zamanlarda bu tüpler birleşir ve içi boş bir organı yani rahmi meydana getirir. Fakat bazı durumlarda bu tüpler tam olarak birleşmez ve iki farklı organın oluşmasına sebep olur. Buna da çift rahim vakası denir. Çift rahimde genel olarak ayrı rahim ağızlarından bahsedilir. Çok sık rastlanmasa da bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olabilir ya da ikiye ayrılmış bir şekilde görülebilir. Nadir rastlanan çift rahim vakalarında bazı durumlarda tanı bile konamaz.

Çift Rahim Nedir

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Çift rahimli olan kadınların pek çoğu bu durum farkında bile olmaz. Hatta bu durum gebelik ya da doğum sırasında bile anlaşılmayabilir. Fakat belirtiler olarak karında bir kitle hissedilmesi, adet öncesinde ya da sonrasında aşırı ağrı ve adet kanamasının çok fazla olması gibi durumlar görülebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşılması durumunda en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Çift Rahimle Hamile Kalnir mi

Çift Rahim Riskleri

Doğuştan çift rahme sahip olan kadınların da diğerleri gibi normal bir cinsel hayatı, gebeliği ve doğumu olur. Fakat bazılarında kısırlık ve düşük ile sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra bazı gebeliklerde erken doğum olabilirken bebeğin rahim içinde anormal bir duruşta olması da gözlenebilir.

Çift Rahim Belirtileri

Çift Rahim Tedavisi

Bu durumu yaşayan bayanlarda herhangi bir şikayetin olmaması durumunda tedavi edilmesi gerekmez. Çift rahmin birleştirilmesi ise nadiren tercih edilir. Gebelik durumunda ise olası sorunlara karşı doktor muayenesi olunmasında fayda görülür.

Gebelikte Çift Rahim Durumu

Hamile kalmak isteyen fakat çift rahme sahip olduğu için bu durumdan korkan ve endişe duyan kadınların bu konuda sorun yapmalarını gerektirecek bir şey yoktur. Çünkü çift rahme sahip olan anne adayları da diğer bayanlar gibi sağlıklı bir şekilde hamile kalabilir.

Çift Rahimle Hamilelik

Genital organ bozukluğu olarak adlandırılan bu durum, ender olarak görülse de rahim ve yumurtalık kanallarının işlevlerini etkilememesi sayesinde sorun teşkil etmez. döllenmenin gerçekleşmesinde engel olmadığı için bu tür bir rahme sahip olan kadınlarda anomali kabul edilmez. Kısacası döllenme, rahimde normal şartlarda gerçekleşir.

Çift rahim vakalarında hamilelik oluşumunda sorun olmasa da, ileriki dönemlerde bebeğin büyümesi ile rahme sığmaması görülebilir. Bu durumda erken doğumlara ya da düşüklere neden olur. Bu yüzden önlem almak ve bebeği korumak için sürekli hekim ile irtibat halinde olunmalıdır.

Çift Rahim Nedir? Çift Rahimle Hamile Kalınır mı (Video Anlatım)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR