Çift Rahimle Hamile Kalınır mı?

Kadınlarda nadir olarak görülen çift rahim vakası, gebelik oluşumuna engel olan bir durum değildir. Fakat gebeliğin ilerleyen zamanlarında bebeğin rahme sığmaması nedeni ile erken doğumlar ya da düşükler gerçekleşebilir. Bu tür sorunlara karşı önlem almak amacı ile doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmaya özen göstermelisiniz.

Çift Rahim Nedir?

Henüz anne karnındayken dişi olan fetusta rahim, iki minik tüp şeklinde oluşum göstermeye başlar. Fetus gelişip büyümeye başladıkça ilerleyen zamanlarda bu tüpler birleşir ve içi boş bir organı yani rahmi meydana getirir. Fakat bazı durumlarda bu tüpler tam olarak birleşmez ve iki farklı organın oluşmasına sebep olur. Buna da çift rahim vakası denir. Çift rahimde genel olarak ayrı rahim ağızlarından bahsedilir. Çok sık rastlanmasa da bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olabilir ya da ikiye ayrılmış bir şekilde görülebilir. Nadir rastlanan çift rahim vakalarında bazı durumlarda tanı bile konamaz.

Çift Rahim Nedir

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Çift rahimli olan kadınların pek çoğu bu durum farkında bile olmaz. Hatta bu durum gebelik ya da doğum sırasında bile anlaşılmayabilir. Fakat belirtiler olarak karında bir kitle hissedilmesi, adet öncesinde ya da sonrasında aşırı ağrı ve adet kanamasının çok fazla olması gibi durumlar görülebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşılması durumunda en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Çift Rahimle Hamile Kalnir mi

Çift Rahim Riskleri

Doğuştan çift rahme sahip olan kadınların da diğerleri gibi normal bir cinsel hayatı, gebeliği ve doğumu olur. Fakat bazılarında kısırlık ve düşük ile sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra bazı gebeliklerde erken doğum olabilirken bebeğin rahim içinde anormal bir duruşta olması da gözlenebilir.

Çift Rahim Belirtileri

Çift Rahim Tedavisi

Bu durumu yaşayan bayanlarda herhangi bir şikayetin olmaması durumunda tedavi edilmesi gerekmez. Çift rahmin birleştirilmesi ise nadiren tercih edilir. Gebelik durumunda ise olası sorunlara karşı doktor muayenesi olunmasında fayda görülür.

Gebelikte Çift Rahim Durumu

Hamile kalmak isteyen fakat çift rahme sahip olduğu için bu durumdan korkan ve endişe duyan kadınların bu konuda sorun yapmalarını gerektirecek bir şey yoktur. Çünkü çift rahme sahip olan anne adayları da diğer bayanlar gibi sağlıklı bir şekilde hamile kalabilir.

Çift Rahimle Hamilelik

Genital organ bozukluğu olarak adlandırılan bu durum, ender olarak görülse de rahim ve yumurtalık kanallarının işlevlerini etkilememesi sayesinde sorun teşkil etmez. döllenmenin gerçekleşmesinde engel olmadığı için bu tür bir rahme sahip olan kadınlarda anomali kabul edilmez. Kısacası döllenme, rahimde normal şartlarda gerçekleşir.

Çift rahim vakalarında hamilelik oluşumunda sorun olmasa da, ileriki dönemlerde bebeğin büyümesi ile rahme sığmaması görülebilir. Bu durumda erken doğumlara ya da düşüklere neden olur. Bu yüzden önlem almak ve bebeği korumak için sürekli hekim ile irtibat halinde olunmalıdır.

Rahim Şekil Bozuklukları, Çift Rahim ve Hamilelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Rahim Şekil Bozuklukları, Çift Rahim ve Hamilelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çift rahimli olan hamile kalabilir mi?
Evet, çift rahimli kadınlar hamile kalabilir. Ancak gebelik süreci, normal bir rahim yapısına sahip olanlardan farklılık gösterebilir.

Rahim kaç çeşittir?
Rahim, genellikle tek parça olan bir organdır. Ancak bazı doğuştan gelen anormal durumlar nedeniyle çeşitli şekil ve yapılarda olabilir, örneğin çift rahim veya bölünmüş rahim gibi.

Çift rahim ne anlama gelir?
Çift rahim, rahmin iki parçaya ayrıldığı bir durumu ifade eder. Genellikle doğuştan gelen bir durumdur.

Çift rahim nasıl görünür?
Çift rahim, genellikle ultrasonografi veya diğer görüntüleme testleri ile teşhis edilir. Rahmin iki parçaya ayrıldığı görüntülenebilir.

Yarım rahim ile hamile kalınır mı?
Evet, yarım rahimle de hamile kalınabilir. Ancak gebelik süreci, rahmin normalden farklı bir yapısına sahipse doktor gözetiminde takip edilmelidir.

Rahim şekil bozukluğu hamileliğe engel mi?
Rahim şekil bozukluğu, gebeliğe engel olabilir ancak duruma bağlıdır. Her durum farklıdır ve bir doktorun değerlendirmesi gereklidir.

Ters rahim neden olur?
Ters rahim, genellikle doğuştan gelen bir durum olup, genetik veya anatomik faktörlere bağlı olabilir.

Çatal rahim ne demek?
Çatal rahim, rahmin iki parçaya ayrıldığı bir durumu ifade eder.

İki boynuzlu rahim ne demek?
İki boynuzlu rahim, rahmin alt kısmının iki ayrı boynuza sahip olduğu bir durumu ifade eder.

Rahmin kalp şeklinde olması ne demek?
Rahmin kalp şeklinde olması, rahmin normalden farklı bir yapıda olduğunu ifade eder. Bu durum genellikle doğuştan gelir.

Kalp şeklinde rahim gebeliğe engel mi?
Kalp şeklinde rahim, gebeliğe engel olabilir ancak duruma ve bireyin sağlık durumuna bağlıdır.

Gebelikte rahim nasıl olur?
Gebelik sırasında rahim, embriyonun büyüdüğü bir ortam sağlar. Gebelik ilerledikçe rahim değişir ve bebeğin büyümesine uyum sağlar.

Histeroskopi ne için yapılır?
Histeroskopi, rahim içerisini incelemek veya cerrahi müdahale yapmak için kullanılan bir tıbbi prosedürdür. Histeroskopi hakkında detaylı bilgi için gebelikveannelik.com/histeroskopi-nedir sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bikornis Unikollis ne demek?
Bikornis Unikollis, rahmin iki boynuzlu olması durumunu ifade eder.

Rahim sarkması çocuk olmasına engel mi?
Rahim sarkması, genellikle gebelikle ilgili bir durum değildir ancak tedavi edilmesi gerekebilir. Bu konuda bir doktora danışmak önemlidir.

Çift rahimde doğum kontrol yöntemleri etkili midir?
Evet, çift rahimde doğum kontrol yöntemleri genellikle etkilidir. Ancak, kişisel duruma bağlı olarak doktorla görüşmek önemlidir.

Çift Rahim Nedir? Çift Rahimle Hamile Kalınır mı (Video Anlatım)

Son güncelleme: 20/11/2023