Kadın olmanın başlı başına zor olduğu bir hayatta sağlıklı olmak da bir o kadar zor olabiliyor. Sağlığını ve bu konuda ne yapılması gerektiğini hala birçok kadın tam olarak bilmiyor. Sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılması gibi kadınların sağlığına zararlı olan durumlar ortada bulunuyorken kadın sağlığı ve hastalıkları konusunda tedbir alınması her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Doğurganlık üzerindeki toplum baskısının yanı sıra ayrıca sağlık hizmetlerinin de genelde doğurganlık üzerinden kadınlara sunulması maalesef kadın sağlığı konusunu tek bir noktaya odaklayarak ilerliyor. Durum böyle olunca kadınların bir yerlerinde ağrı hissetmeden doktora gitmeleri ya da sağlıklarına özen göstermeleri pek mümkün olmayabiliyor.

Sağlık konusunda doğru bilgiye ulaşmak için yeterince ısrarcı olmazsanız televizyon ve medyanın yönlendirdiği doğurganlık üzerine olan sağlık konularından başka bir bilgiye ulaşamazsınız. Halbuki kadınların da erkekler gibi bu durum dışında pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Kaynakların yalnızca gebelik ve doğurganlık üzerinden ilerlemesi kadın sağlığı konusunda gelişememesi olumsuz bir durumdur.

Kadın Sağlığı ve Önemi

Artık kadın sağlığı denildiği zaman insanların akıllarına yalnızca üreme sağlığı ya da cinsel sağlık konuları geldiği için kadınların ihtiyacı olan geniş kapsamlı kaynaklara ulaşması bir nevi kısıtlanmaya başlıyor. Bir kadının sağlığı ruhsal ve bedensel olarak tüm rahatsızlıkları kapsamaktadır. Üreme ve cinsel sağlık açısından kadın sağlığına bakmak tamamen yanlıştır.

Erkeklerin egemen olduğu bu sistem içerisinde sağlığınız hiçbir şeyden daha önemli olmadığı için bu gidişata dur demek de biraz kadınların bilinçlendirilmesi ile alakalıdır. Kadınlar olarak sağlık konusunu yalnızca üreme ve cinsel sağlık olarak ele almayan kaynakları araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sadece başınıza sağlık ile ilgili kötü bir durum geldiğinde araştırma yapmak yerine her zaman kendinize dikkat ederek gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

İnternetin ve diğer kaynakların faydalarından yararlanarak da çeşitli sağlık sorunlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Sadece bu kaynaklardan aldığınız bilgilerin tek başına yeterli olmadığını bilmeniz ve durum ciddileşmeden uzman doktorlara gözükmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kitaplar ve internet kadın sağlığı konusunda size pratik bilgiler sunar ancak tedavisi ve kesin teşhisi her zaman uzman doktorlar tarafından yapılacaktır.