Rahime Halka Takılması: Pesser Uygulaması Nedir?

Pesser uygulaması, rahimdeki sarkmalarında tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bu uygulama aynı zamanda doğum kontrol yöntemi olarak da kullanılır. Rahim halkası ya da vajinal halka şeklinde bilinir.

Rahim halkası belirli sürelerle takılır, regl döneminde çıkartılarak bittikten sonra yeniden takılır.

Rahime Halka Takilmasi Pesser Uygulaması

Rahim Sarkması ve Pesser Uygulaması

Rahim sarkması tıptaki adıyla uterus prolapsusu, rahmin aşağıya meyletmesi anlamına gelir. Çoklu gebelik, normal doğum, hormon yetersizliği, kabızlık, kronik öksürük, ağır kaldırmak, ilerleyen yaş gibi nedenlerle rahim sarkmaya başlar. Rahim sarkmasının seviyeleri vardır.

Vajinadan görünecek kadar ilerlemiş bir sarkma günlük yaşamı olumsuz etkiler. Rahim sarkması, kişinin yaşamını ve sağlığını engellerse tedavi edilir, ancak her sarkma tedavi gerektirmez.

Rahim Sarkması ve Pesser Uygulaması Neden Yapilir

Rahim sarkması yaşayan kadınlarda birçok belirti gözlenebilir.

Bu belirtiler arasında bel ağrısı, idrara çıkamama, idrar kaçırma, vajinal kanama, vajinal akıntı, cinsel ilişkide ağrı, vajinal dokuların dışarı çıkması yer alır.

Rahim sarkması tedavilerinden biri olan vajinal halka yani pesser uygulaması, rahmin desteklenmesini ve sarkmasını önlemede etkilidir. Vajinal pesser, cinsel birliktelik esnasında da güvenle, konforla kullanılabilen bir halkadır. Kişiler sadece regl döneminde bu halkayı çıkartır. Vajinal halka rahim sarkmasının cerrahi müdahale olmadan tedavi edilmesinde tercih edilir.

Başlangıçta vajinaya halka takmak ürkütücü ya da zor gelebilir ancak halkanın nasıl kullanılacağı detaylıca öğrenildikten sonra pratik şekilde her kadın tarafından kullanılabilmektedir.

Doğum Kontrol Yöntemi Pesser Uygulaması

Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Pesser Uygulaması

Yeni doğum kontrol yöntemlerinden biri pesser uygulamasıdır. Pesser uygulaması ülkemizde vajinal halka olarak bilinmekle birlikte gittikçe yaygınlaşan bir kullanıma sahiptir.

İstenmeyen gebeliklerde ilaç, iğne ya da diğer doğum kontrol yöntemlerine alternatif oluşturan vajinal pesser uygulaması, içerisinde hormon bulunan bir halkadır. Halka vajina içerisine yerleştirildikten sonra kişiler bu halkayı 3 hafta boyunca kullanır.

Doğum kontrol ilaçlarıyla aynı sürede etkili olan halkaya regl döneminde ara verilir. Regl sonrasında yeni bir halka kullanılır. Vajinal pesser, regl tamponu gibi kolayca vajinaya yerleştirilebilir, istendiğinde çıkartılabilir.

Vajinal halkanın etkisi doğum kontrol hapları ile aynıdır. Vajinal halka kullanan kişi, herhangi bir şekilde fiziksel bir rahatsızlık hissetmez, güvenli bir yöntemle istenmeyen gebelikleri kontrol edebilir.