Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bildikleriniz Efsane mi Gerçek mi?

Düşük etkili geleneksel korunma yöntemleri popülerliğini devam ettirirken aynı zamanda istenmeyen gebelikten korunmaya karşı da pek çok farklı yanlış inanış varlığını gösteriyor.

Tarih boyunca pek çok farklı yöntem denenmesine rağmen bazı yöntemler hakkında hala şehir efsaneleri ortaya çıkabiliyor.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girildiği zaman gebelik oluşmayacağının söylenmesi tamamen efsanedir. Takvim yönetimi güvenilir bir korunma elde etmenize yeterli değildir. 

Doğum Kontrol Yöntemleri Dogru Bilinen Yanlislar

Doğum kontrolü hapları kanser riskini artırmaz. Tam tersi, rahim ve yumurtalık kanser riskini azaltır.

Emzirme döneminde hamile kalınmayacağı da efsaneler arasında yer almaktadır. Emzirme dönemindeki kişiler de yumurtalama olabilir ve hamile kalabilir.

Türkiye’deki Kadınlar Şehir Efsanelerinden Dolayı Bu Yöntemlerden Uzaklaşabiliyor

Doğum kontrolü haplarının aşırı tüylenme ve sivilce yaptığı bilgisi doğru değildir. Yeni nesil doğum kontrol haplarının tamamı tüylenmeyi ve sivilce oluşumunu engellemektedir.

Kondomlarin %100 koruma sağlamayacağı asla unutulmamalıdır. Diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi belirli riskler mevcuttur. Kondom kullanılan ilişkilerde 5 kadından 1’i 1 yıl içerisinde hamile kalabilmektedir.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Türkiye’de her 2 kadından 1’i modern doğum kontrol yöntemlerinden yararlanmasına rağmen doğum kontrol yöntemlerini tam olarak doğru bir şekilde uygulayamıyor veya bu yöntemler ile ilgili yanlış bilgilere sahip olabiliyor.

Türkiye’deki bazı kadınların ise asılsız şehir efsanelerinden dolayı da modern yöntemleri kullanmadığı söyleniyor.