Doğum Kontrol Hapları Hakkında

Gebelikten korunmanın en güvenilir yollarından olan doğum kontrol hapları, günümüzde bilinçli ilişki yaşamak isteyen bayanların tercihi olur. Gebelikten korunmaya başlanma ilk kutu ile başlar. İçeriğinde progesteron ve östrojen bulunan ilaçlar, yumurtlamanın oluşmasına engel olur. Uzman hekimin önereceği ve ilaç kutusunun üzerinde yer alan şemaya göre kullanılmalıdır.

İçeriğindeki hormonlar sayesinde ilişkiyi hamilelik ile sonuçlanmaktan koruyan doğum kontrol hapları, bilinçli pek çok kadın tarafından kullanılır. Yumurtlamayı engelleyen ve rahim salgısının kıvamını arttırarak spermlerin içeri doğru ilerlemesini önleyen doğum kontrol hapları, aynı zamanda rahim içi dokusunu da incelterek yuvalanmanın da önüne geçer. Tüm bu etkiler sayesinde gebelikten korunma sağlanır.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Haplarının İçeriğinde Ne Bulunur?

Günümüzde sık sık kullanılan doğum kontrol haplarının içeriğinde östrojen ve progesteron hormonlarının her ikisi de bulunur. Bunun yanı sıra sadece progesteron içeren haplarda bulunur. Bu haplar ise doğumdan sonra emzirme dönemi için ideal kullanım sağlar. Düzenli kullanım sonrasında doğum kontrol haplarının koruyuculuk oranı çok yüksektir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol haplarının bazıları her gün üst üste alınırken bazıları ise 3 hafta kullan - 1 hafta ara ver ya da 21 gün kullan -7 gün ara ver şeklinde olabilir.

İlaç kutularının üzerine aylık şema çizilmiştir. Bu sayede günlerin şaşırılması engellenir. İlk kez başlayacak olan kişilerin adet dönemlerinin başlangıcında almaları önerilir. 5. günden sonra alınması durumunda gebelik meydana gelebilir.