İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk belirtileri sabah kusmaları ve adetin gecikmesidir. Hormonel değişimlerden kaynaklanan fiziksel ve psikolojik değişimler başlar. Yorgunluk, halsizlik ve göğüslerde hassasiyet diğer belirtilerdir. Gebelik döneminin başlarında kabızlık, sık idrara çıkma, mide yanması ve hazımsızlığı, kasıklarda ağrı gibi şikayetler sıkça görülür. Bel çevresi kalınlaşmaya başlar. Bu belirtiler neredeyse her kadında görülür.

Pek çok çiftin aile kurduktan sonra en büyük istekleri çocuk sahibi olmaktır. Özellikle kadınlar bu isteklerinden dolayı kendilerinde oluşan pek çok şey ayrıca özen göstermeye başlarlar. Hamilelik belirtileri nasıl olur sorusu sorulduğu zaman insanların aklına gelen ilk şey hiç kuşkusuz bulantı ve kusmalardır. Vücutta hormonsal değişimlere bağlı olarak özellikle sabahları gebelikten şüphelenen kadınlarda kusma meydana gelebilmektedir.

Gebelik belirtileri nasıl olur sorusunun bilinen bir diğer cevabı da adetin gecikmesidir. Kadınlar normalde herhangi bir rahatsızlığı yoksa her ay düzenli olarak adet görür. Ancak daha önceden düzenli olan bu durum aniden gecikmiş ya da kaybolmuşsa, gebelik belirtisi olabilmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken şey, adet gecikmesinin başlı başına bir gebelik belirtisi olmayacağıdır. Bu durum yalnızca diğer belirtilerle birleştirilebilinmektedir.

hamilelik belirtileri nasıl olur

Gebelik Belirtileri Neden Oluşur?

Gebelik belirtileri nelerdir demeden önce be belirtilen neden oluştuğunun bilinmesi gerekir. Bebeğin oluşmaya başlaması ile birlikte anne adayları fiziksel ve psikolojik bir değişime uğramaya başlarlar. Bu değişimlerin büyük bir kısmının pek çok anne adayında aynı şekilde gerçekleşmesi sonucunda da genel başlıklar belirlenmiş olmaktadır.

Sürekli görülen yorgunluk, göğüslerde meydana gelen aşırı hassaslık durumu da gebelik belirtileri nelerdir denildiği zaman insanların aklına gelebilecek maddeler arasında yer almaktadır. Hamilelik başlamışsa bu aşırı hassasiyet durumu, hormonal dengenin düzelmeye başlamasıyla son bulacaktır.

Anne adayları hamilelik başlangıcında kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunun üstesinden gelmek için lifli yiyeceklerin tercih edilmesi ve bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken bir şey vardır. Pek çok kadında bu özellik bulunmasına rağmen hamile olunmaz. Burada önemli olan bu özellikleri de dikkate alarak vakit kaybetmeden doktora gitmektir.

Aşağıdaki listemizde sizler için derlediğimiz gebe kalındığında vücutta oluşan değişikliklerin tüm listesini bulabilirsiniz. Bu listemiz bir çok hamile bayanın ortak söylemlerinden derlenmiştir. Bunun anlamı sizde olan belirtilerin 28 maddenin hepsini icermeyecegidir.

gebelik belirtileri nelerdir

28 Madde de En Belirgin Hamilelik Belirtileri

1- Mide bulantısı
2- Baş dönmesi
3- Tansiyon düşmesi
4- Alt karında şişkinlik ve hassaslık
5- Kasıklarda batma yada sancı, kramp
6- Kirpiklerin karışması
7- Bel ağrısı
8- Akıntı artması
9- Göğüslerde hassasiyet
10- Göğüslerde şişme
11- Göğüs uçlarının acıması
12- Göğüs uçlarının renginin koyulaşması
13- Sık idrara çıkma
14- Uyku hali
15- Halsizlik
16- Ağızda kuruluk
17- Ağızda metal tadı hissetmek
18- Dudakların fosur fosur olması
19- Göz bebeklerinin büyümesi
20- İdrar kokusunda değişme
21- Kokulara aşırı hassasiyet
22- Gazlı olmak
23- Mide yanması
24- Avuç içlerinde sıcaklık hissi
25- Bel kalınlaşması
26- Adet gecikmesi
27- Akşamları aşırı üşüme hatta titreme
28- Mide kazınması, çok acıkma

En Bilinen Hamilelik Belirtileri


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR