Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk belirtileri sabah kusmaları ve adetin gecikmesidir. Hormonel değişimlerden kaynaklanan fiziksel ve psikolojik değişimler başlar. Yorgunluk, halsizlik ve göğüslerde hassasiyet diğer belirtilerdir. Gebelik döneminin başlarında kabızlık, sık idrara çıkma, mide yanması ve hazımsızlığı, kasıklarda ağrı gibi şikayetler sıkça görülür. Bel çevresi kalınlaşmaya başlar. Bu belirtiler neredeyse her kadında görülür.

Pek çok çiftin aile kurduktan sonra en büyük istekleri çocuk sahibi olmaktır. Özellikle kadınlar bu isteklerinden dolayı kendilerinde oluşan pek çok şey ayrıca özen göstermeye başlarlar. Hamilelik belirtileri nasıl olur sorusu sorulduğu zaman insanların aklına gelen ilk şey hiç kuşkusuz bulantı ve kusmalardır. Vücutta hormonsal değişimlere bağlı olarak özellikle sabahları gebelikten şüphelenen kadınlarda kusma meydana gelebilmektedir.

Gebelik belirtileri nasıl olur sorusunun bilinen bir diğer cevabı da adetin gecikmesidir. Kadınlar normalde herhangi bir rahatsızlığı yoksa her ay düzenli olarak adet görür. Ancak daha önceden düzenli olan bu durum aniden gecikmiş ya da kaybolmuşsa, gebelik belirtisi olabilmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken şey, adet gecikmesinin başlı başına bir gebelik belirtisi olmayacağıdır. Bu durum yalnızca diğer belirtilerle birleştirilebilinmektedir.

hamilelik belirtileri nasıl olur

Gebelik Belirtileri Nasıl Oluşur?

Gebelik belirtileri nelerdir demeden önce be belirtilen neden oluştuğunun bilinmesi gerekir. Bebeğin oluşmaya başlaması ile birlikte anne adayları fiziksel ve psikolojik bir değişime uğramaya başlarlar. Bu değişimlerin büyük bir kısmının pek çok anne adayında aynı şekilde gerçekleşmesi sonucunda da genel başlıklar belirlenmiş olmaktadır.

Sürekli görülen yorgunluk, göğüslerde meydana gelen aşırı hassaslık durumu da gebelik belirtileri nelerdir denildiği zaman insanların aklına gelebilecek maddeler arasında yer almaktadır. Hamilelik başlamışsa bu aşırı hassasiyet durumu, hormonal dengenin düzelmeye başlamasıyla son bulacaktır.

Anne adayları hamilelik başlangıcında kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunun üstesinden gelmek için lifli yiyeceklerin tercih edilmesi ve bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken bir şey vardır. Pek çok kadında bu özellik bulunmasına rağmen hamile olunmaz. Burada önemli olan bu özellikleri de dikkate alarak vakit kaybetmeden doktora gitmektir.

Aşağıdaki listemizde sizler için derlediğimiz gebe kalındığında vücutta oluşan değişikliklerin tüm listesini bulabilirsiniz. Bu listemiz bir çok hamile bayanın ortak söylemlerinden derlenmiştir. Bunun anlamı sizde olan belirtilerin 28 maddenin hepsini icermeyecegidir.

gebelik belirtileri nelerdir

28 Madde de En Belirgin Hamilelik Belirtileri

1- Mide bulantısı
2- Baş dönmesi
3- Tansiyon düşmesi
4- Alt karında şişkinlik ve hassaslık
5- Kasıklarda batma yada sancı, kramp
6- Kirpiklerin karışması
7- Bel ağrısı
8- Akıntı artması
9- Göğüslerde hassasiyet
10- Göğüslerde şişme
11- Göğüs uçlarının acıması
12- Göğüs uçlarının renginin koyulaşması
13- Sık idrara çıkma
14- Uyku hali
15- Halsizlik
16- Ağızda kuruluk
17- Ağızda metal tadı hissetmek
18- Dudakların fosur fosur olması
19- Göz bebeklerinin büyümesi
20- İdrar kokusunda değişme
21- Kokulara aşırı hassasiyet
22- Gazlı olmak
23- Mide yanması
24- Avuç içlerinde sıcaklık hissi
25- Bel kalınlaşması
26- Adet gecikmesi
27- Akşamları aşırı üşüme hatta titreme
28- Mide kazınması, çok acıkma

Erken Hamilelik Belirtileri Sık Sorulan Sorular

Erken Hamilelik Belirtileri Sık Sorulan Sorular

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?
Hamilelik belirtileri 8 hafta süren ebryonik dönemin yarısı tamamlandığında ortaya çıkmaya başlar. İkinci gebelikte ise gebelik belirtileri çok daha geç hissedilebilir. Kadınların birçoğu mide bulantısı ve iştah artışını gebeliğin ilk belirtileri olarak algılamaktadır. Ancak bu belirtiler erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer almamaktadır. Mide bulantıları genellikle hamileliğin 2. ayından sonra başlar. 2 aydan daha az süreli gebelikler ise ancak tahlil yoluyla teşhis edilebilir.

Ayrıca bazı kadınlarda psikolojik belirtiler, fiziksel belirtilerden daha önce ortaya çıkar. Ani duygu değişimleri, olaylara verilen aşırı duygusal tepkiler ve ağlama krizleri bu psikolojik belirtilerden gebeliğin ilk haftalarında da baş gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre hamile olduğunu henüz bilmeyen kadınlar içgüdüsel olarak karınlarını koruma eğilimine girmektedirler.

Kirpiklerin karışması nasıl olur?
Hamilelik sırasında hormon düzeyleri değişebilir ve bu değişiklikler bir dizi fiziksel ve duygusal belirtilere yol açabilir. Kirpiklerin karışması, genellikle hamilelikle ilişkilendirilmeyen bir durumdur. Kirpiklerin kalınlaşması veya daha fazla uzaması gibi belirli değişiklikler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak bu belirtiler daha çok kişinin genetik yapısına veya yaşam tarzına bağlıdır. Hamilelikle ilgili herhangi bir belirti veya değişiklik yaşadığınızda, bunları doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Kokulara aşırı hassasiyet
Erken gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterebilir ve kokulara aşırı hassasiyet, bu belirtilerden biri olabilir. Birçok hamile kadın, hamileliklerinin erken dönemlerinde çeşitli kokulara karşı daha hassas hale gelebilir. Bu durum, hormonal değişikliklerin neden olduğu bir belirti olabilir. Kokulara aşırı hassasiyet yaşayan bir hamile kadın, genellikle normalde hoş veya nötr olarak algıladığı kokuların şimdi daha yoğun veya rahatsız edici olduğunu fark edebilir. Bazı kadınlar, bazı yiyecek kokularına veya parfümlere karşı özellikle hassas olabilirler. 

Sık idrara çıkmanın diğer nedenleri neler olabilir?
Sık idrara çıkma sadece gebelikle ilişkilendirilen bir belirti değildir. İdrar yolu enfeksiyonları, mesane problemleri, böbrek sorunları veya normal sıvı alımının artması gibi başka sağlık durumları da sık idrara çıkmaya neden olabilir. Eğer sık idrara çıkma dışında başka belirtiler de varsa veya endişe duyuyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

Kum dökme hamilelik belirtisi midir?
Genellikle kum dökme, hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Ancak, belirtiler varsa, bir sağlık profesyoneliyle görüşmek önemlidir.

Yanıltıcı hamilelik belirtileri nasıl olur?
Hamilelik beklentisi olan ve gebe kalmayı çok isteyen bazı bayanlarda psikolojik olarak yanıltıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vücutta gebelik durumu gelişmemesine rağmen vücut psikolojik olarak gebelik varmış gibi hareket edebilir. Bu belirtiler arasında genellikle iştah artması ya da çok sevdiği yiyeceklere karşı isteksizlik yer alır. Bu nedenle daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmemek için mutlaka kan tahlili ile gebeliğin test edilmesi gerekir.

En Bilinen Hamilelik Belirtileri

Son güncelleme: 03/12/2023