Babalara Bebek Bakımı İçin 5 Tavsiye

Babalara bebek bakımını öğretmek her ne kadar annelerin görevi gibi görünse de aslında sadece gözlemleyerek de pek çok şey öğrenebilirler. Artık bebek bakımı konusunda daha fazla görev üstlenmekten çekinmeyen babalara uzmanların da birkaç önerisi var. Nasıl bir rol üstlenmeli, nasıl davranmaları gerektiği konusunda o önerilere siz de kulak verin.

Bebek bakımının tüm sorumluluğu elbette annelerde değil. Babaların da bebeğin gerek bakımı gerekse ilgi ihtiyacı konusunda etkin bir rol üstlenmeleri gerekiyor. Ancak toplumda bebek bakımı konusunda her daim arka planda kalan babalar aslında çok daha cesur davranabilir ve bebeğiyle muhteşem anlar yaşayabilir. İşte bebek bakımı için babalara özel tavsiyeler…

baba bebek iliskisi

1- Bebeğiniz Doğmadan İletişime Başlayın!

Yapılan araştırmalar anne karnındaki bebeklerin sesleri duyduğunu ve hatta doğumdan sonra da hatırladıklarını ortaya koydu. Bu yüzden bebeğiniz daha doğmadan onunla konuşmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede doğduktan sonra sesinizi tanıyacak ve size daha kolay alışacaktır. Bebekler doğduktan sonra 4 ay boyunca anne karnındayken duydukları sesleri hatırlıyor.

bebekle baba iletisimi

2- Doğumdan Sonra İşten İzin Alın

Doğumdan sonra annelerin bebekle ilgilenmek için kendilerini çok iyi hissetmedikleri bilinir. Bu yüzden hem bebeğinizin hem de eşinizin size en çok ihtiyacı olan dönem doğumdan hemen sonraki günlerdir. İşten izin alma şansınız varsa, bugünleri iyi değerlendirin ve bebek bakımında eşinize destek olmaya çalışın. Bu günlerde bebek bakımı hakkında oldukça fazla bilgi edinebilirsiniz.

bebek baba kucagi

3- Bebeğinizi Kucağınıza Almaktan Çekinmeyin

Babalar bebeklerini kucaklara almaktan genellikle çekinir. Oysa özellikle ilk günlerde bebeğinizi kucağınıza almanız tavsiye ediliyor. Bebeğinizin altını değiştirme ya da günlük bakımları sizin sorumluluğunuzda da olabilir. Bebeğinizle ilgilenme konusunda hiçbir fırsatı kaçırmayın!

aile olmak

4- Aktif Bir Baba Olmaya Çalışın

Sadece eşinizin direktiflerini yerine getirmek yerine, bebeğinizle ilgili kararlarda ve bakımında aktif bir rol üstlenmeye özen gösterin. Bebeğinizin sizi kabullenmesini sağlayacak bu davranış, ileride de baba olarak büyük faydalar göreceğiniz bir yöntem olacaktır. Evde uyulması gereken kurallar ve buna benzer konularda da olabildiğince pasif bir baba olmaktan kaçının.

anne baba bebek

5- Bebeğinizi Şimdiden Tanımaya Çalışın

Bebeğinizin nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını şimdiden öğrenmeye çalışın. Rahatsızlıklarını, hangi etkilere hangi tepkileri verdiğini öğrenmek için gözlemleyin. Bu sayede bebeğinizi çok kısa bir sürede tanımış olacaksınız. Ayrıca bebeğinizle yalnız kaldığınız durumlarda korku ve endişe duymak yerine kendinize çok daha fazla güvenebileceksiniz. Unutmayın bebeğinizin annesine olduğu kadar size de ihtiyacı var.