Doğumdan Sakın Korkmayın

Arkadaşlar hikayeme baslamadan öncelikle tüm hamişleri rahatlatacak bir şey söyleyeyim. Doğum çokta korkulacak bir şey değil, sakın korkmayın. Doğum gerçekleşipte bebeğinizi kucağınıza aldığınızda herşeye değer olduğunu sizde göreceksiniz.

12.08.2007 doktorumun verdiği tahmini doğum günüydü. Son hafta hergün kontrole gittim. Nihayet ayın 12'sinde 1 cm açılma olduğunu öğrendim ama hiç sancım yoktu. Doktorum açılmanın yavaş olacağını, doğumun 72 saati bulabileceğini söyledi. Ben artık sabırsızlanıyordum.

Gece saat 12:30 civarı adet sancısına benzer ağrım oldu. Hamileliğimin son haftalarında sürekli ağrılarım olduğu için bunuda onlardan zannettim ve çok önemsemedim. Sabaha karşı 4:30 da şiddetli bir ağrıyla uyandım. Doğum sancısı olduğunu tahmin etmediğim için eşimi uyandırmadım.

yenidogan

Saat 7:00 de sancılarım sıklaşınca doktoru ve doğum ebesini aradık. Hemen hastahaneye gelin dedi. Muayenede açılmamın henüz ilerlemediğini, ilk gebeliklerde 12-16 saat sürdüğünü söyledi. Ben dayanamıyor, ağlıyordum.

Daha sonra anestezi uzmanı geldi epidural ile ağrısız doğum hakkında bilgi verdi. Tabi ben hemen yapalım dedim. 4:30 dan 13:00'e kadar sancı çektim. İğneyi taktırdıktan sonra sancılarım kesildi. Ancak 17:00'de ilacın etkisi geçti ve sancılar tekrar başladı. Son anda sancı çekmek zorunluymuş, aksi halde anne doğuma yardımcı olamıyormuş.

Saat 18:00 de doğumhaneye alındım. Nihayet saat 19: 30'da doğuma başladık. 3 ıkınmadan sonra bebeğimin başı göründü, doktor başına dokunmamı istedi. Çok heyecanlıydı. En son 6. ıkınmada saat 19:45 te bebeğim kucağımdaydı... Eşim sevinçten ağlıyor, bebeğimde yüzüme bakıyordu. O kadar güzel ki boncuk gibi gözleri var, mis gibi kokuyor.

Kızlar bu mutluluğu sizlere anlatamam. Bebeğimi kucağıma aldığım andan itibaren kuş gibi hafifledim. Şu anda hamileliğimde yaşadığın sorunları ve ağrıları hatırlamıyorum bile... Allah bu mutluluğu tüm isteyenlere yaşatsın...
 
Henüz doğum yapmamış arkadaşlar, epidraul doğumu kesinlikle tavsiye ediyorum. Sadece dikkat etmeniz gereken bu yönetmi uygulayan iyi bir doktor ile doğuma girmek.

Sevgiler...


<< Önceki Hikaye Sonraki Hikaye >>