Hamilelik Döneminde Eş Desteği

Sevildiğinden emin olan hamile bir bayan duygusal yönden daha mutlu olur ve gebelik süresi daha güzel geçer. Hamilelik dönemi baba için de değişken bir durumdur. Babanın gebelik süresi boyunca anneye destek vermesi önemlidir. Kadının gebelik sürecinde özellikle eşinin desteğine büyük ihtiyacı vardır. Desteği gören hamile kadında büyük güven duygusu oluşur.

Hamilelik süreci sanıldığı gibi kolay bir dönem değil. Hamileliğin her ayında farklı bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Bununla beraber değişen hormonlar anne adaylarının psikolojisini de bir hayli değiştiriyor. Bu nedenle depresyon başta olmak üzere pek çok olumsuz duygu hali içerisine girebilen anne adaylarının desteğe en çok bu dönemde gereksinimi oluyor. Elbette destek konusunda en büyük görev baba adayına düşüyor.

Anne Adaylarının Desteğe İhtiyacı Var!

Hamilelikte Eş Desteği

Hamileliği boyunca eşinden yeteri kadar destek bulamayan anne adaylarının hamilelik sonrası depresyona yakalanma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu bilinir. Hamilelik sonrası depresyon yaşayan kadınların eşleri ile olan iletişimlerinin de bozulması kaçınılmaz olacaktır. Tüm bunları hayata geçmeden önce engellemek ise mümkün olabilir. Bu konuda uzmanlara kulak vermek en doğru seçim olacaktır.

Eşlere düşen görevlerin başında anlayış geliyor. Hamilelik döneminin ilk gününden son gününe dek anne adaylarından beklentiler sınırlandırılmalıdır. Baba adayları evin dağınıklığını, yemek hazırlanmamış olmasını, sürekli hüzün ve karamsarlık içinde olan eşlerini anlayışla karşılamak zorundadır. Bu durumda baba adayları genellikle eşleri ile olan iletişimlerini azaltır. Oysa bu yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.

Gebelik Dönemi Eş Desteği

Baba adaylarının eşleri ile gün boyunca iletişimde olmaları, konuşmaları ve onların sıkıntılarını paylaşmalar gerekiyor. Gerçek bir eş desteği ancak bu şekilde sağlanabilir. Değişen hormonlar anne adaylarında öfke patlamalarına neden olabiliyor. Sebepsiz yere hırçınlık yapabilen anne adayları ağlama krizlerine girebiliyor. Öncelikle bu yaşananların kimsenin suçu olmadığının anlaşılması gerekir. Baba adayları eşlerini bu dönemlerde de yalnız bırakmamalı, söz konusu öfke kendilerine yönelmiş olsa dahi anlayışla karşılamalıdır.

Baba adayları hamile eşlerinden sıklıkla şu cümleleri duyabilir:

  • İyi bir anne olacak mıyım?
  • Bebeğim sağlıklı mı?
  • Ya bebeğime yeterince iyi bakamazsam!
  • Galiba ben bebeğimi yeterince sevemeyeceğim.
  • Kendimi çaresiz hissediyorum.

Bu cümleleri sarf eden tek kişi eşiniz değil. Hamilelik hormonları anne adaylarının karamsar, umutsuz, çaresiz ve bıkkın hissetmelerine neden olabiliyor. Bu durum geçicidir. Eğer hamile eşinize destek verirseniz daha kısa sürede geçecektir.