Kayısı Püresi Tarifi

Anneler bazen bebeklerine nasıl ek gıdalar hazırlamaları gerektiği konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Meyveleri ezerek püre yapmak çok kolay… Önemli olan bebeklerin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri de bu ek gıdalara ekleyebilmek! İşte bu noktada sitemizde yer alan bebe püresi tarifleri devreye giriyor. Kayısılı püre de bunlardan biri. Kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu püre tarifi son derece besleyici bir ek gıdadır!

Meyveleri kullanarak bebeğiniz için birbirinden leziz mamalar hazırlayabilirsiniz. Özellikle püre kıvamına getirilen meyveler sayesinde bebeğiniz hem vücudunun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak hem de severek yediği püreler sayesinde tam olarak doyabilecek. Meyvelerle yapılan püreler arasında en çok tercih edilenlerden biri de kayısılı püredir.

Kayısı

Ancak sizler için hazırladığımız kayısılı püre tarifi 12 aylık olan yani 1 yaşına gelmiş olan bebekler için uygun. Eğer bebeğiniz henüz 1 yaşına gelmediyse bu püreyi sindirmekte hatta yutmakta güçlük çekebilir. Bebeğiniz için onun yaşına uygun mamalar ve püreler hazırlamaya özen gösterin. Sindirim sistemlerinin henüz tüm gıdalar için uygun olmadığını hatırlatmak isteriz.

Kayısılı Püre İçin Malzemeler

  • 150 gram olgunlaşmış kayısı
  • 2 çay kaşığı bal
  • 2 adet ceviz

Kayısı Püresi

Kayısı Püresi Yapılışı

Kayısı ve cevizi mikserden geçirin. Ardından balı ekleyerek karışımın bir püre kıvamını almasını sağlayın. Bu püre için malzemeleri pişirmeniz gerekmiyor. Eğer bebeğiniz ceviz kırıntılarını yutmakta güçlük çekerse püre içerisine ceviz ilave etmeden de bebeğinize verebilirsiniz. Tarifi cevizli olarak hazırlayacaksanız cevizlerin un kıvamına gelene dek ezilmelerini sağlamanız gerekiyor.

Kayısı bebeklerde kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olan bir meyvedir. Ceviz ise bilindiği gibi bebeklerin beyin gelişimi için adeta mucizevi faydaları olan bir gıdadır. Bu püreyi bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra sıklıkla hazırlayabilir ve bebeğinize ek gıda olarak verebilirsiniz. Eğer bebeğinizde ishal problemi varsa kayısı yerine şeftali kullanarak aynı şekilde püre hazırlayabilirsiniz. Kısa sürede faydasını göreceğinizden emin olun.