Sağlıklı Bir Hamilelik için Yapılması Gerekenler

Bebek sahibi olmaya karar veren anne adaylarının gebelikten önce ilk adımda ideal kiloya ulaşmaları gerekir. Peki, ideal gebelik kilosu kaçtır? Gebelik için doğru kiloyu hesaplamak için kilonuzu boyunuzun karesine bölün. Çıkan sonuç 18.5-25 aralığının üstündeyse hemen normal standartlara ulaşın. Bunun yanı sıra gebelik için zararlı olan sigara, alkol ve kafeini çok fazla tüketiyorsanız bunları da en aza indirmeye çalışmalısınız.

Anne adayları sağlıklı bir gebeliğe sahip olmak istiyorsa kesinlikle ilk olarak fazla kilolardan kurtulmaları gerekir. Peki, gebe kalmanın doğru kilosu nedir? Gebelik için kilonuzun ideal olup olmadığını merak ediyorsanız kilonuzu boyunuzun karesine bölün. Çıkan sonuç 18.5 - 25 aralığının üzerinde ise hemen normal değerlere ulaşmayı hedeflemeye başlayın!

saglikli gebelik

Kilolarınızın yediklerinizden değil de hormonal olarak artış gösterdiğinden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden endokrinoloji uzmanı ile görüşmeli ve muayene olarak sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Aile fertlerinizde ya da yakın akrabalarınızda kalp, şeker, kanser ya da yüksek tansiyon hastalıkları varsa rutin kontrollerinizi bu dönemde sıklaştırmalısınız.

Gebeliğe Hazırlık için Neler Yapılmalıdır?

Anne adayları gebe kalmaya karar verdikleri anda yedikleri ve içtikleri her şeye dikkat etmeye başlamalıdır. Özellikle bu dönemde vitamin ve mineral tüketimine özen gösterilmeli. Gebelik için B vitamini en önemli besinlerden biridir. B vitaminini vücutlarında bol bol depo etmek isteyen anne adayları yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelidirler. Bunun yanı sıra bamya ve pancar da tüketilebilir.