Hamilelikte Astım Sorunu

Kullanılan doğum kontrol hapları bebeklerde, hamilelik dönemi ile birlikte astım ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıklara yol açabilir. Gebelik döneminde alerjik hastalıklar ağırlaşabileceği gibi aksine hafifleyebilir de. Anne karnında olan bebeğin annesinin alerjik hastalıklarından etkilenme olasılığı %40’tır. Gebelikte alerjik reaksiyonları en aza düşürmek için sağlıklı beslenmeye ve sürekli doktor kontrolünde kalmaya dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminde salgılanan hormonlar ve vücutta meydana gelen değişimler bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor. Bu hastalıkların bir bölümü hamileliğin sona ermesi ile beraber ortadan kalkarken bazı durumlarda hastalıklar kalıcı olabiliyor ve tedavi gerektirebiliyor. Bu hastalıklardan biri de astımdır. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan astım hamilelik ile birlikte de kendini gösterebiliyor. Bazı anne adayları astım ile beraber alerjik hastalıklara a sahip olabiliyor. Daha önce hiçbir şeye alerjisi olmayan anne adaylarının çeşitli maddelere ya da gıdalara alerjisi başlayabiliyor.

Hamilelikte Astım Sorunu

Kimler Astım Rahatsızlığına Yakalanıyor?

Yapılan klinik araştırmalar, erken regl olan annelerin çocuklarının alerjik reaksiyonlara eğilimlerinin daha fazla olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmalar esnasında şaşırtan bir gerçek daha ortaya çıktı. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların çocuklarında astım ve benzeri alerjik rahatsızlıklar daha çok görülüyor. Bu kadınların hamilelik döneminde de astıma yakalanma olasılıkları daha yüksek oluyor.

Çünkü bu haplarda mevcut olan östrojen hormonu “T helper-2” şeklinde adlandırılan lenfosit grubunu uyarıyor. Bu durum astım, alerji gibi sorunları da tetikliyor. Bunların yanı sıra;

  • Kanama
  • Erken dönemde ortaya çıkan kasılmalar
  • Yetersiz plesenta
  • Rahmin olması gerektiği kadar büyümemesi

gibi komplikasyonların da astım riskini arttıran faktörler olduğu ortaya çıktı.  Şayet astım konusunda risk grubunda iseniz bazı önlemler alarak astım sorununun ortaya çıkmasın engelleyebilirsiniz. Bu önlemler yaşamınızda çok büyük değişiklikleri zorunlu kılan önlemler değil. Son derece kolay ve uygulanabilir metotlardır. İşte astımdan korunmak için alabileceğiniz önlemler…

  • Sadece doktorun önerdiği doğum kontrol haplarını kullanmak
  • Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek
  • Sadece hamilelik döneminde değil, hamilelikten önce de düzenli beslenmek
  • Hamilelik dönemini olabildiğince dinlenerek geçirmek
  • Evi her gün düzenli olarak havalandırmak
  • Gün içerisinde mutlaka açık havada 1 saat zaman geçirmek