Elma ve Havuç Püresi Tarifi

Bebekler tahıllarla hazırlanmış püreleri her daim severek yemeyebilir. Fakat meyve pürelerine tüm bebeklerin bayıldığını söyleyebiliriz. Eğer onları rahatsız etmeyecek bir püre kıvamını yakalayabilirseniz bebeğinizin iştahı daha da açılacaktır. İşte o tariflerden biri… Elma ve havucun güçlerini birleştirerek adeta bir vitamin deposuna dönüştüğü elma ve havuç püresi tarifimizi hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Hem elma hem de havuç bebekler için gayet besleyici meyvelerdir. Bu iki meyvenin lezzet olarak da bir arada harika bir tat sunduğunu bilirsiniz. Hamur işlerinde dahi sıklıkla kullandığınız elma ve havuçtan bebeğinize harika bir püre hazırlayabilirsiniz. Severek yiyeceğinden şimdiden emin olun. Çünkü bebekler özellikle elmanın tadından bir hayli hoşlanıyor.

Elma ve Havuç

Elma ve Havuç Püresi İçin Malzemeler

1 adet orta boy elma
1 adet orta boy havuç

Elma ve Havuç Püresi Yapılışı

Öncelikle havucun ve elmanın üzerindeki bakterileri yok etmekle başlayalım. Sirkeli suya bu iki meyveyi koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu sayede tertemiz olacaklar. Sonrasında meyvelerin kabuklarını soyun. Küp şeklinde doğrayın. Ne kadar küçük parçalara ayırırsanız o kadar hızlı pişeceklerdir. Eğer zaman sıkıntınız varsa olabildiğince küçük parçalara ayırın.

Bu iki meyvenin vitamin değerlerinin ölmemesi için buharda pişirmeyi tercih edeceğiz. Kaynar su ile dolu bir tencerenin üzerine buharda pişirme sepetini koyun. Eğer bu malzeme sizde yoksa tel süzgeç de koyabilirsiniz. Üzerine doğradığınız meyveleri koyun ve iyice pişene kadar bekleyin.

Bebek icin Elma ve Havuç Püresi

Buharda pişen malzemeleri ezerek mutfak robotundan geçirin ya da blender yardımı püre kıvamına getirin. Ezme işlemi esnasında metal çatal veya kaşık yerine tahta mutfak malzemelerini kullanmaya özen gösterin. Üzerine kaynamış su ekleyerek biraz sulu bir püre kıvamını almasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sindirim sistemi ile ilgili küçük sorunlar yaşıyorsa bu püreye bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Özellikle kabızlık problemi yaşayan bebekler için zeytinyağı tam bir mucize!

Kalan Püreyi Bebeğime Daha Sonra Vermeli miyim?

Bebeğinize bu püreyi taze olarak vermenizi öneririz. Beklettiğiniz meyve püreleri sertleşebilir ve bebeğiniz yutmakta güçlük çekebilir. Beklemiş bebek mamalarının besin değeri kaybına uğradığını da unutmayın. Bu yüzden olabildiğince bebeğinizin beslenme saatine yakın bir zamanda mamaları hazırlamaya ve hemen vermeye özen göstermelisiniz.

Mamanın Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Aynı zamanda sıcak mamalar da bebeklerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Size göre ılık bir mama bebeğiniz için sıcak olabilir. Hazırladığınız mamanın ideal sıcaklıkta olup olmadığını anlamak için en kolay yöntem bileğinizin iç kısmına damlatmaktır. Eğer bileğiniz sıcaklık hissetmezse bu mama bebeğiniz için ideal yeme sıcaklığına sahip demektir. Ancak bileğiniz yanarsa mamayı soğutmanız gerekir. Çünkü bebeğiniz sizden daha sıcak hissedecektir.