Fetal DNA Testi Nedir, Neden Yapılır?

Anne adayları rutin tarama testlerinden birinci ve ikinci trimesterda yararlanmaktadır. Testler, hormonal kan tetkikleri ve USG verileri dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu tür testlerde yüksek riskli olan anne adaylarının bebeklerinde kromozom sorunları olup olmadığının öğrenilebilmesi için amniyosentez uygulanmaktadır.

Amniyosentez işleminde bebeğin içerisinde yüzdüğü amnion adlı sıvıdan örnek alınmaktadır.

fetal dna test nedir

Bebeğe ait olan hücreler jültür ortamında çoğaltılır ve kromoromlardaki sayısal ve yapısal bozukluklar tespit edilir. Koryon villus biyopsisi (CVS) ve kordosentez de girişimsel yöntemler arasında yer almaktadır. Bu sebeple, belirli oranlarda düşük riski mevzu bahis olabilmektedir. Riskin tamamen kaldırılabilmesi için riskli hamileliklerde girişimsel olmayan alternatif tanı testleri uygulanmalıdır. Bu gereklilik, serbest Fetal DNA testinin uygulanmasında büyük bir rol üstlenmektedir.

Gebenin kanında hamilelik süresince bebeğe ait olan hücreler dolaşır. Hücrelerin içeriğindeki bebeğe ait genetik materyal olan fetal DNA, belirli teknolojilerle hücrelerinden ayrıştırılabilmektedir. Bu durum analiz edilen DNA’ya serbest fetal DNA adı verilmesine de yol açmaktadır.

Fetal DNA Testi Kimler için Uygundur?

Fetal DNA Testi Kimler için Uygundur?

Fetal DNA testi kaç günde çıkar ve fetal DNA testi kimler için uygundur gibi pek çok farklı soru anne adaylarının aklını kurcalayan sorular arasında yer almaktadır. Fetal DNA testi isteğe bağlı bir testtir. Amniyosentez uygulamasına bağlı olan düşük riskinin ortadan kaldırılabilmesi için anne adaylarına uygulanabilir.

Fetal DNA analizi tek ve ikiz gebeliklerde yapılabilmektedir. Bu durumlar dışında 35 yaş ve üzeri olan anne adaylarında standart tarama testlerinde artmış risk mevcut ise yapılması önerilmektedir. Daha önce trizomili bebek sahibi olma ve ebeveynlerde artmış fetal trizomi 13 veya 31 riskiyle birlikte dengeli robertsonian translokasyon mevcudiyeti gibi durumlarda da test uygulanabilmektedir. Peki fetal DNA testi yorumları ve fetal DNA testi kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Fetal DNA Testi Ne Zaman Sonuclanir?

Test Ne Zaman Sonuçlanır?

Fetal DNA testleri genellikle 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeterli oran mevcut olduğu takdirde çalışmaya başlanır ve iki hafta içerisinde ise sonuçlar verilebilmektedir. Test, anne adayından kan alınması ile başlatılır ve hamileliğin 10. haftası sonrasinda yapılabilmektedir.