Follikül Sayımı ve Önemi

Yumurtalardaki yumurta sayısı, tedavi sonucuna göre alınacak yanıtla belirlenir. Ultrason yardımıyla yumurtalıklardaki yumurta sayıları belirlenir. Ultrason, yumurtalık rezervi hakkında da bilgilendirme yapar. Yüksek, sınırda ya da normal ve kötü durumda olan hastalar belirlenir. Hastalıklı ve sağlıklı ayrımı yapmak çok önemlidir. Tedavinin nasıl bir sonuç vereceği hakkında bilgi sahibi olunur.

Tüp bebek tedavisinden başarılı sonuç alınması için yumurtanın sayısı ve kalitesi en önemli etkenlerden biri. Hasta başvuru yaptığından ilk olarak incelenen noktalarsan biri yumurtalıklarda bulunan yumurta sayısı olur. Çünkü bu tedavinin ne derece başarılı olabileceğine dair cevap verebilen durumlardan biridir.

Follikül Sayımı

Yumurtalıklardaki yumurta sayısını öğrenmek için ultrason çekilerek yumurta rezervi hakkında bilgi alınır. Yapılan incelemenin ardından sonuç yüksek çıkabileceği gibi, normal, sınırda ya da kötü olarak da cevap alınabilir. Tedavi öncesinde bu bilginin alınması ve hastayla da paylaşılması önemlidir. Uzman uygulanması gereken tedavinin şekli ve süresine bu bulgulardan yola çıkarak karar verirken, hastanın da durum hakkında bilgi sahibi olması istenir. Aynı zamanda follikül sayımının yapılması başlangıçta iğne dozunu ayarlamak için de gerekli olduğundan oldukça önemli bir adımdır diyebiliriz.