İleri Yaşta Anne Olmak

İleri yaşta anne olmak imkansız değil! Aslına bakarsanız zor da değil. Günümüzde gelişen teknikler sayesinde 40’lı ve 50’li yaşlarda dahi hamile kalabiliyorsunuz. Ancak riskli bir hamilelik süreci geçireceğinizi de biliyor olmanız gerekiyor. Bu yüzden önce doktor kontrolünden geçerek planlı bir gebelik yaşamanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından son derece önem arz ediyor.

35 yaştan sonra gerçekleşen hamilelikler, ileri yaş gebeliği, bu yaştan sonra yapılan doğumlar da ileri yaşta anne olmak olarak tanımlanır. Elbette zaman ilerledikçe 30’lu ve 40’lı yaşlar halen “genç yaş” kategorisinde değerlendiriliyor. Ancak söz konusu hamilelik ve annelik olduğunda vücudun biyolojik saati dikkate alınıyor. 35 yaş sonrasında hatta 40’lı yaşlarda dahi sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilebilir, sağlıklı bir bebek dünyaya gelebilir. Fakat bazı risklerin de daha kuvvetli olduğunun bilinmesi gerekiyor.

İleri Yaşta Hamilelik

Hamilelikle Beraber Hastalıklar Ortaya Çıkabilir

İleri yaşta anne olmakla ilgili en büyük risk hastalıklardır. İleri yaşlarda bazı hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor. Hamilelik de bu durumu tetiklediği için gebelikle beraber diyabet, yüksek tansiyon gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. Ancak gebelik süresi boyunca ilaç kullanımı pek mümkün olmadığından tedavi için doğum sonrasını beklemek gerekebiliyor. Haliyle hastalıklar anne karnındaki çocuğa da zarar verebiliyor.

Düşük Yapma Riski Artıyor

İleri yaş gebeliklerinde düşük yapma riski de 4 kat daha fazla… Bu yüzden daha sakin ve dinlenerek gebelik dönemini geçirmek gerekiyor. 35 yaş sonrasında hamilelik yaşayan kadınların diğer hamile kadınlardan daha özenli olmasının gerekliliği de işte buradan kaynaklanıyor.

İleri Yaşta Hamilelik Riskleri

Ancak tüm bu risklerin tüm hamileliklerde geçerli olduğu da unutulmamalı! Sadece ileri yaş gebeliklerde riskin gerçekleşme ihtimali biraz daha güçlü oluyor. Eğer ileri yaşta gebelik planlıyorsanız öncelikle bir doktor kontrolünden geçmeniz şart! Gizli rahatsızlıklarınız olabilir. Dikkate almadığınız bazı şikayetleriniz aslında bir hastalığın sinyalleri olabilir. Bu genel kontrollerde tüm hastalıklar ortaya çıkacaktır ve tedavi olarak daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz de mümkün olacaktır.

Kilo ileri yaş hamileliklerinde çok daha önemli! Eğer fazla kilolarınız varsa, doğru bir diyet programı ile kilolarınızdan kurtulun. Bu sayede gebelik döneminde çok daha rahat davranabilirsiniz. Yine doktor kontrolünde ideal kilonuza kavuştuktan sonra siz de anne olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.