İÇERİK KATEGORİLERİ

10. Hafta Gebelik

Birçok kadın için oldukça önemli ve duygusal bir an olan bebeğin kalp atışları bu dönemde ulturasonografik muayenede artık net duyulabilmektedir. Fetal dönem olarakta adlandırılan bu dönemim başındaki 10. hafta içinde bebeğiniz 3-4 cm aralığında boyutlarda olup ağırlığı ise yaklaşık olarak 5 gr kadardır.

Riskli ve zorlu dönemin sonunda artık bebeğinizin fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmiş bulunmaktasınız. Bu döneme kadar yaşadığınız her şeye değdiğini bebeğinizin kalpa atışlarını duyduğunuzda anlayacaksınız.

10 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 10. Hafta

Birçok kadın için oldukça önemli ve duygusal bir an olan bebeğin kalp atışları bu dönemde ulturasonografik muayenede artık net duyulabilmektedir. Fetal dönem olarakta adlandırılan bu dönemim başındaki 10. hafta içinde bebeğiniz 3-4 cm aralığında boyutlarda olup ağırlığı ise yaklaşık olarak 5 gr kadardır. Hızlı gelişimi içinde bu dönemde tamamlanmış olan parmaklar ve topuklar dışında damağın içindeki dişlerde oluşmaya başlamıştır.

10 haftalik bebek gelisimi

Bu hafta içinde gerçekleşen önemli gelişmelerinden biri bebeğin yutma işlevini yapabilmesidir. Bebek içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı yutmakta ve bu işlem doğumdan sonra nefes alma sürecinin parçası olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca amniyotik sıvı solunum ve sindirim sisteminin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Hamileliğin 10. haftası bebek gelişimlerinden bazıları; böbreklerin ve midenin harekete geçerek sindirilebilen sıvılar ve üriner üretimin başlamasıdır. Eğer bebeğiniz erkek ise testosteron üretimi de bu dönem içinde başlamaktadır.

1. Trimester 10. Hafta Bebek 3 ve 4 Boyutlu Ultrason Videosu

İnsan görüntüsü belirginleşmekte olan bebek bu hafta içinde hızla kıkırdak oluşumunu sürdürürken cinsel organların dış gelişimi de başlamaktadır.

Yine bu dönem içinde üst dudak ve dış kulaklar gelişimi tamamlanmıştır. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildinden görülmekte olan bebeğin bel kemiği sinirleri omuriliklerinden esneme yapmaktadır. Bu dönem içinde bebeğinizin alnında gözlenmekte olan şişkinlik durumu devam eden beyin gelişimi dolası ile oluşmakta ve ilerleyen süreçte düzgünleşmektedir.

Anne İçin Gebelikte 10. Hafta

Tebrikler hamileliğin ilk zorlu dönemleri geride kalmakta bu dönem içinde gittikçe azalan ya da tamamen bitecek olan mide bulantılarından kurtulmak sizin için büyük bir konfor oluşturacaktır. İyice farkındalığınızın arttığı hamilelikte 10. Hafta içinde başlangıçtan itibaren süre gelen sorunların azaldığı gözlemlenmektedir.

Sağlıklı ve formda bir gebelik dönemi ve doğum sonrası için doktorunuza ve konunun uzmanına danışarak belli aktiviteleri günlük rutininize eklemeniz önemlidir.

hamilelikte alışveriş

Ayrıca bu zorlu süreç içinde vücut direncinizi artıracak olan egzersiz uygulamaları sırasında ortay çıkan endorfin sayesinde mutlu bir hamilelik geçirebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 kg kadar kilo almış olma ihtimaliniz olmasına rağmen bu dönem sonrasında kilo artışınız hızlanacaktır. Bu duruma kendinizi hazırlayarak yavaş yavaş hamilelik alışverişine çıkabilirsiniz.


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR