Tüp Bebek Riskleri Nelerdir?

Ülkemizde uygulanan tüp bebek operasyonlarının başarı oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek uygulamasının başarısı hekimin profesyonelliği ile yakından ilişkilidir. Düşükte olsa tüp bebek uygulamalarında da bazı riskler vardır. Bunların başında düşük gelir. Aşırı ödem ve şişlik diğer riskler arasında sayılabilir. Tüp bebek uygulaması sonrasında doktor tavsiyelerine uymak anne ve bebek sağlığını riskten koruyacaktır.

Tüm dünyada uygulanan ve son derece başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan tüp bebek uygulaması her ne kadar güvenli bir operasyon olsa da elbette bazı riskler taşıyor. Bu riskleri minimum düzeye indirgemek için mutlaka deneyimli bir hekim tarafından operasyonun yapılmasını sağlamalısınız. Buna rağmen ortaya çıkabilecek olan bazı sıkıntılar da zamanında müdahale edilmesi sayesinde büyük sorunları beraberinde getirmiyor.

En büyük risklerden biri düşük yapmaktır. Her ne kadar doğru şekilde uygulama sonlandırılmış olsa da bazı faktörler devreye girdiğinde anne adayı düşük yapabiliyor. Fakat tüp bebek uygulamalarında düşük yapma riski %1 oranına kadar indirgenmiş durumdadır.

tüp bebek riskleri

Anne adayında sıvı birikintileri oluşması ve aşırı şişkinlik hissi tüp bebek uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve riskler arasında yer alıyor.

Risklerden bir diğeri de anne adayında oluşan aşırı uyarılma hissidir. Bu rahatsız edici hissin çok ciddi boyutlara ulaştığı durumlarda anne adayları hastaneye yatacak kadar sıkıntılı dönemler geçirebiliyor. Fakat bu riskin de son derece düşük olduğunu bilmenizde fayda var. Doğru kliniğin tercih edilmesi tüm bu riskleri en aza indirgemenizi sağlayacaktır.