Doğum Korkusu Tokofobi Nedir, Nasıl Yenilir?

Tokofobi nasıl tedavi edilir ve doğum korkusu ölçeği nedir? Doğum korkusu nasıl yenilir ve doğum stresi nasıl atılır diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Dogum Korkusu Tokofobi Nedir

Bebeğinin ve kendisinin doğumdan zarar görebileceğini düşünmek ve bu korku ile hareket etmek tokofobi olarak adlandırılmaktadır. Doğum korkusunun altında yatan sebepler arasında hormon üretimine bağlı ani duygu değişimleri, ilk doğumda yaşanan aksilikler, kötü deneyimleri olan kişilerden belirli doğum hikayeleri dinlemek gibi sorunlar bulunmaktadır.

Peki tokofobi nasıl tedavi edilir ve doğum korkusu ölçeği nedir?

Doğum Korkusu Tokofobi Ölçeği Nedir?

Doğum Korkusu Tokofobi Ölçeği Nedir?

Doğum korkusu ölçeği, genç kadın ve erkeklerin gebelik öncesi doğum korkusunu ölçebilen ve kişinin kendisi tarafından da doldurulabilen veri toplama yöntemidir. Doğum korkusuna sebep olan detayları ölçmeye yarar.

  • Doğum ağrıları
  • Kontrol kayıpları
  • Doğumla baş edememe

Doğum Korkusu Tokofobi Neden Olur?

Doğum Korkusu Tokofobi Neden Olur?

Doğum korkusu özellikle doğumu hiç deneyimlememiş anne adaylarının yaşadığı korkular arasındadır. Çeşitli kaygılar söz konusu olabilmektedir. Bu kaygıları aşabilmek, bedenin doğum için yeterli donanıma ve güce sahip olduğunu unutmak doğum korkusuna sebep olabilmektedir.

Eşler de anne adaylarıyla birlikte doğum korkusu yaşayabilmektedir. Doğum sancılarından dolayı size veya doğum esnasında bebeğinize bir şey olacağından korktuğunuz gibi eşiniz de aynı endişeler içerisine girebilir. Bu süreç içerisinde mutlaka birbirinize destek olmanız tavsiye edilmektedir.

Peki doğum korkusu nasıl yenilir ve doğum stresi nasıl atılır diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum korkusunun önüne geçilebilmesi için belirli terapiler uygulanmaktadır. Anne adayları terapiler sayesinde kısa bir süre sonra bu korkularından arınmaya başlayabilirler.

Hamile kalınmadan önce korkularının farkında olan anne adayları terapiye başladıkları zaman daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirler.

Doğum esnasında yanlarında güvenilir birilerinin yer alacağını bilmek bu korkunun daha da hafiflemesini sağlar.

Zor gerçekleştirdikleri doğumlarla ilgili olan anılarını anlatmak isteyen kişilerden uzak durmanız da korkuyu yenmenizi sağlayabilir.

İlk kez anne olacak kişilerin bebeğe nasıl bakacaklarını bilmemeleri de fobiye neden olabilir. Bu sebeple, doğuma hazırlık kurslarına katılmak size iyi gelebilir.

Hamilelik sürecinde eşlerin birbirine destek olması da doğum korkusuyla savaşabilmek için iyi bir yöntem olacaktır.

Hamilelik sürecinde size keyif veren ve moralinizi yüksek tutabilecek olan hobiler edinmeniz de korkularınızı unutabilmenizi sağlayabilir.

Tokofobi nasıl tedavi edilir sorusunun en temel cevapları arasında bunlar yer almaktadır. Ancak tokofobi yaşadığını düşünen kişiler bunun bir rahatsızlık olduğunu unutmamalıdır.

Daha sağlıklı bir hamilelik süreci için mutlaka zaman kaybedilmeden profesyonel bir destek alınması tavsiye edilmektedir.

Son güncelleme: 17/03/2024