Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 5 Bilgi

İyi bir ebeveyn olup olmadığını test etme vakti geldi. Ebeveynlerin mutlaka bilmesi gereken gerçekleri sizlere açıklıyoruz. Eğer çocuğunuzu doğru yetiştirmek konusunda endişeleriniz varsa ya da ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuzu gözden geçirmek istiyorsanız her ebeveynin bilmesi gereken 5 önemli bilgiyi dikkatlice okuyun!

Çocukları doğru yetiştirmeye çalışmak, onları anlamak ve olması gerektiği gibi eğitim vermek elbette zor. Ancak imkansız değil! Ebeveynlerin öncelikle kendilerini sorgulamaları ve çocuklarını yetiştirmek konusunda hata yapıp yapmadıklarını anlamaları gerekiyor. Çünkü ebeveynler tarafından yapılan hatalar çocuklar tarafından ortaya konabiliyor. Ancak çocuklar farklı şekilde bu problemleri yansıtır.

Peki, çocuklarla ilgili nelerin dikkate alınması lazım? İşte her ebeveynin mutlaka bilmesi gereken 5 faktör! 

Çocukların İstediğiklerini Almak

Çocukların Her İstediğini Almak ve Yapmak Doğru mu?

Sınırsız imkanlara sahip olabilirsiniz. Fakat çocuklarınızın her istediğini yapmanız, her isteklerini anında karşılamanız ve onlara, onların istediği gibi davranmanız duygularını düzenleyebilmelerini önlüyor. Çocuklarınızı doğru yetiştirmek istiyorsanız, mücadele etmelerini, zorluklarla karşılaşmalarını ve hazzın gecikmesini sağlamanız gereklidir. Eğer dozajı doğru ayarlarsanız çocuklarınız büyüdüğünde kendini ve duygularını çok iyi kontrol eden birer birey olacaktır.

cocuklari kiyaslamak

Çocuğunuzu Kendi Çocukluğunuz ile Kıyaslamayın!

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hata çocuklarını kendi çocukluklarıyla kıyaslamak oluyor. Örneğin siz küçükken yeterince ilgi görmemiş olabilirsiniz. Bu durum çocuklarınıza aşırı ilgi göstermenize neden olmamalı! Küçükken oyuncağınız olmayabilir. Bu durum çocuklarınızı oyuncağa boğmanıza, her istedikleri oyuncağı satın almanıza sebebiyet vermemelidir. Onların ihtiyaçlarını karşılamalı ve fazlasından kaçınmalısınız.

Çocuğunuzu Ayıplamayın

Çocuğunuzu Ayıplamayın!

Yapılan hatalardan bir diğeri de çocukların ayıplanması, kınanması ve toplum içerisinde utanması gerektiğinin onlara yanlış şekilde öğretilmesidir. Çocuklarınızı kınamak yerine yaptığının yanlış olduğunu, nedenleri ile birlikte açıklamayı tercih edin. Sürekli kınanmak özgüvenlerinin gelişmesini önler. Çocuklar sınırları zorlar. Ebeveynler de sınırları korumalıdır. Ancak sınırları korurken ayıplama ve kınama yerine konuşmak ve açıklama yapmak tercih edilmeli.

kendi kararini veren cocuk

Kendi Kararlarını Kendileri Vermeli!

Belirli bir yaşa gelen çocuklar kendi kişiliklerini ortaya koymak ister. Bunu da seçim yaparak gösterirler. Ancak ebeveynler her zaman çocuklarının yerine seçim yaparsa bu durumda çocuk ile ebeveyn arasında kargaşa ortaya çıkar. Çocuklarınızı kendi kararlarını kendileri verecek şekilde yetiştirin. Mümkün olan durumlarda seçim yapma şansını çocuklarınıza tanıyın.

kendi kendine ogrenmek

Bırakın Hayatı Kendileri Tanısın!

Yaşamı çocuklarınıza anlatmanız da büyük bir hata oluyor. Bırakın, çocuklarınız hayatı kendi tanıyarak öğrensin. Örneğin yağmurlu bir havada dışarıya çıkarsa ıslanacağını söylemek yerine dışarıya çıkmasını önlemeyin. Islandığında hayatı keşfetmiş olacaktır. Dolayısıyla yaşamı kendi tanıyan çocuklar bir yetişkin olduklarında çok daha güçlü birey haline gelirler. Çocuklarınızın zaten anladığı durumları onlara açıklamaktan kaçının.