Bebeklerin Sevmeyeceği 5 Hareket

Uzmanlar ebeveynlere bebeklerini sürekli gözlemlemelerini ve bebeklerini tanımaya çalışmalarını önerir. Bunun nedenlerinden biri de nelerden hoşlandığının ve nelerden hiç haz etmediğinin ebeveynler tarafından öğrenilmesidir. Elbette her bebeğin sevdiği ve sevmediği davranışlar farklı! Ancak ortak özellikleri de var. Örneğin beş hareketten ve durumdan bebekler hiç hoşlanmaz.

Bebeklerin bazı ortamlarda neden huysuzlaştığını ya da çok neşeliyken neden birden ağlamaya başladıklarını hiç merak ettiniz mi? Çünkü onların hoşlandığı davranışlar ve hoşlanmadığı davranışlar var. Üstelik bebeklerin hoşlanmadıkları, sadece davranışlar değil, bazı ortamlar da olabiliyor. İşte bebeklerin sevmeyeceği hareketler…

kucakta aglayan bebek

1- Tanımadığı Kişilerin Kucağına Alması

Eğer sizi tanımıyorsa ona dokunmanızı istemezler. Kucağınıza almanızı hiç istemezler. Bu yüzden bebekler tanımadıkları ve birlikte zaman geçirmedikleri kişilerin kucağına gitmekten hiç haz etmez.

bebegi ziplatmak

2- Zıplatılmak!

Bazı bilinçsiz kişiler bebekleri kucaklarına aldıklarında onları güldürmek için zıplatmaya başlar. Oysa bebekler zıplatılmaktan hiç hoşlanmaz. Bebekler için çok yükseğe çıkmak korkulan bir durumdur ve yüz şekillerinin hemen değişmesinin nedeni de aslında şaşırmış değil korkmuş olmalarıdır. Ayrıca havaya atılıp tutulması ve zıplatılması bebeklerin sağlığı açısından çok tehlikeli.

bebegin agzini acmak

3- Ağızlarının Zorla Açılması

İşte bu davranış anneler tarafından sergileniyor. Emzirilmeyi reddeden ya da meme yemek istemeyen bebeklerin ağzını anneler zorla açar. Bu durumdan da hiç hoşlanmadıklarını zaten hemen anlarsınız çünkü çoğu zaman ağlamaya başlarlar. Henüz bebek olsalar da isteklerine saygı duyulmasını beklerler.

altini islatan bebek

4- Islak Bez ile Beklemek

Özellikle birkaç aylık olduklarında altlarının sıklıkla değiştirilmesini isterler. Çünkü ıslaklık hissi tıpkı yetişkinler gibi bebekleri de rahatsız eder. Bu yüzden sebepsiz yere ağlamaya başladıklarında öncelikle altlarının kontrol edilmesi önerilir.

koku sevmeyen bebek

5- Yoğun Kokular

Bebeklerin koku hassasiyeti son derece güçlüdür. Yoğun kokulardan hoşlanmazlar. Bu koku son derece hoş bir koku olsa da… Girdikleri ortamda birden ağlamaya başladılarsa, ortamdaki koku onları rahatsız etmiş olabilir. Bir bebek yetişkin birinden çok daha iyi koku alır. Bunu unutmayın!