Bebekler sürekli bakım ister ve sadece anne değil doktor kontrolünde de olmalılar. Anneler bebek bakımı konusunda uzmanlardan mutlaka tavsiye almalı. Bazen çok kolaymış gibi görünen şeyler aslında zordur ve bilgi gerektirir. Bebek bakımı ilk emzirmeyle başlar.

Bebekler doğduktan sonra ilk yapabildikleri eylem, emmektir. İçgüdüsel olarak meme emebilir. Bazen annenin göğsünden süt gelmez ya da çok az gelir. Bu durumda telaş etmeye gerek yoktur çünkü süt, emzirdikçe çoğalır.

Bebek Bakım Kuralları

  • Bebeklerin boyun kasları çok iyi gelişmediğinden, bebeğin başının desteklenerek tutulması gerekir.
  • Bebeklerin midesi çok küçük olduğundan bir defada çok süt ememezler. Bu yüzden çabuk acıkırlar. Bebekler her acıktıklarında beslenmelidir.
  • Bebekler beslendikten sonra mutlaka dik tutularak gazları çıkartılmalıdır.
  • Bebeği aşırı sıcak ya da serin tutmayın. 20-22 derece sıcaklık, bebekler için idealdir.
  • Bebeği her zaman temiz tutmalı ve kullanılan eşyalar hijyenik olmalıdır.

Anne zamanla bebek bakımı konusunda daha fazla ustalaşır. Bebeğin huylarını öğrenir ve onun dilinden en iyi annesi anlar. Çok sık ağlayan ve ayaklarını yukarı doğru çeken bebeklerde sorun, gaz olabilir. Bu yüzden beslenme sonrasında bebek dik tutularak ve sırtı sıvazlanarak gazı çıkartılmalıdır.

Bebekler sıkı sıkı kundaklanmamalı. Eski bir gelenek olan sıkı kundaklama, bebeğin gelişimini etkiler. Eğer bebek sürekli el kol sallayarak kendini uyandırıyorsa, hafifçe yarım kundaklama yapılabilir.