Bebek Yogası Nasıl Yapılır?

Anneler ile bebekler bir arada yoga yapabilir mi? Eğer daha önce karşılaşmadıysanız bu fikir size biraz çılgınca gelebilir. Ancak Avrupa ve Amerika’da yaygın şekilde uygulanıyor. Artık ülkemiz de anne - bebek yogası ile tanıştı. Faydaları saymakla bitmiyor. Zararı ise hiç yok. Sadece bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor, hepsi bu!

Son yıllarda kıymeti daha iyi anlaşılan bebek yogası anneler ile bebeklerinin birlikte yaşayabilecekleri muhteşem bir deneyim. Üstelik bebek yogası yapmak anneler ve bebekleri için psikolojik ve fizyolojik faydalar da sağlıyor. Peki, bebekler ne zaman bebek yogası yapabilir? Yoga bebeklere zarar verir mi? Şimdi hep birlikte konunun derinlerine inelim.

bebek yogasi nedir

Bebek Yogası Zararlı mı?

Öncelikle yetişkinler için tavsiye edilen yoganın hiç bir zararının olmadığını belirtelim. Anne ve babaların içini rahatlattıktan sonra dünyanın pek çok yerine uygulanan bir deneyim olduğunu da bilmenizde fayda var. Bebekler 12 haftalık olduktan sonra onlar için gayet keyifli olan yogaya başlayabilirler. Elbette bu konuda da annelerine ihtiyaçları olacak. Tek başına yoga yapmalarını beklemiyoruz, öyle değil mi?

Gelelim faydalarına... En belirgin faydası anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiriyor olmasıdır. Hem anneler hem de bebekler son derece keyifli bir şekilde zaman geçirebiliyor. Uygulanan teknikler de karşılıklı güven ve ilişkinin güçlenmesine yönelik. Haliyle zaten mevcut olan anne – bebek bağı daha da güçleniyor.

anne bebek yogasi

Bebek Yogasının 3 Prensibi

Anne – bebek yogası olarak da adlandırılan bebek yogası temel olarak üç farklı prensibe dayanıyor. Bunlar saygı, denge ve farkındalık. Şu anda aklınızdan geçen soruyu biliyoruz. Bir bebek bu üç prensibin nasıl farkına varabilir? Hemen açıklayalım. Saygı anne ile bebek arasında doğan bir duygu oluyor. Farkındalık ise bebeklerin kendi vücutlarına yönelik olarak düçünülmeli. Denge ise uygulama sırasında yapılan hareketleri özetleyen bir prensip.

Bebek Yogasının Faydaları Neler?

Uzmanlar tarafından da önerilen bebek yogası fiziksel ve psikolojik yararlar sağlıyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

bebek yogasi hareketleri

 • Anne ya da baba ile bebek arasındaki bağı güçlendirir
 • Karşılıklı etkileşim ortaya çıkmasını sağlar
 • Karşılıklı pozitif duygular güçlenir
 • Annenin bebeği tutma konusunda kendine olan güveni artar
 • Doğum sonrası annenin iyileşme sürecini hızlanırır
 • Postur bozuklukluklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur
 • Kan dolaşımını düzenler
 • Hücre gelişimine olumlu katkılarda bulunur
 • Hormon dengesini düzenler
 • Kasları güçlendirir
 • Omurga esnekliğini arttırır

Eğer siz de bebeğiniz ile birlikte bu eşsiz deneyimi yaşamak isterseniz önce bebek yogası derslerine katılmanız gerekiyor. Böylece yoga programını öğrenebilir ve evinizde dilediğiniz zaman kendiniz de uygulayabilirsiniz.